Ağız kuruluğu nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır

Ağız kuruluğu1 150x150 Ağız kuruluğu nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır

Ağız kuruluğu gayet rahatsız edici ağız problemlerinden bir tane olduğunu söyleyebilirim. Ağız içerisinde kötü kokuya da sebep olan ağız kuruluğunun sebepleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgileri uzmanlar sizin için açıkalamalara yer veriyor…

Ağız kuruluğu sebepleri ve tedavisi

Ağız Kuruluğu
Ağız kuruluğuna sahipseniz bu ağzınızı nemli tutmak için yeterli tükürüğünüz olmadığı anlamına gelebilir. Bu durum özellikle; sinirli, gergin ve stres altında olduğunuz zamanlarda görülebilir. Ağız kuruluğu sorunu kişiyi rahatsız etmesinin yanında daha ciddi problemlere yol açabilir veya ciddi bir medikal durumun varlığına işaret edebilir. Bunun sebebi, tükürüğün ağzı ıslak tutmanın yanısıra başka işlevlere de sahip olmasıdır. Tükürük, besinleri sindirmeye yardımcı olur, dişleri çürükten korur, ağız içindeki bakterileri kontrol ederek enfeksiyonu önler, çiğneme ve yutmayı kolaylaştırır.

Ağız Kuruluğunun Nedenleri
Biyolojik yaşlılık: Bu etkili bir faktördür, tek başına etkili değildir.

Sistemik hastalıklar: Romatizmal hastalıklar(Sjogren’s sendromu), Bağışklık sistemi hasarı (AIDS), Hormonal bozukluklar (Şeker hatalığı), Nörolojik bozukluklar (Parkinson)

Çiğneme kabiliyetinin azalması: Eğer beslenme alışkanlıklarınızda sıvı ve yumuşak gıdalar ağırlıktaysa çiğneme fonksiyonu azalır.
Tükürük bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması

Radyoterapi (Radyasyon tükürük bezlerinde kalıcı hasar yapar.

İlaçlar (400′ün üstünde ilaç türü ağız kuruluğu yapar: deconjestanlar, diüretikler, tansiyon ilaçları,antidepresanlar, antihistaminikler,…)
kafein ve alkol tüketimi

Ağız Kuruluğunun Belirtileri
– dilde yanma hissi
– özellikle kuru yiyecekler için yeme zorluğu
– konuşma zorluğu
– sık susama
– protez kullanmada zorluk
– dudaklarda çatlaklar ve kuruluk
– tat bozukluğu
– kötü ağız kokusu

Ağız Kuruluğu Nelere Yol Açar?
tükürüğün az olması ciddi problemleri de beraberinde getirebilir.

bakteri plağı ve yiyecek artıkları kolayca birikir. bu, dişeti hastalıkları ve çürüğü hızlandırır. tükürüğün kendi başına yıkama-temizleme mekanizması diş yüzeylerini temiz tutmaya yardımcıdır.

tükürük çürükleri önler, diş yüzeyini temizler ve asitleri nötralize eder. böylece çürük önlenir.

Ağız kuruluğu nasıl kontrol altına alınır? nasıl tedavi edilir?
sık sık yudum yudum su içilmeli. gece yatarken yanında sıvı içecek, su bulundurulmalı

şekersiz sakız çiğnenmeli

sigara,alkol,şekerli yiyeceklerden uzak durulmalı

yaşanılan mekanın nemi ayarlanmalı

gerekirse eczanelerden temin edilebilen yapay tükürük tabletleri kullanılmalı

bakteri plağı kontrol altına alınmalı

floridli diş macunu, jel, gargara kullanılmalı

C vitamini kullanılmalı
bileşiminde alkol ve sodyum lauryl sülfat bulunan ağız ve diş bakım ürünlerini kullanmamalı.

Ağız Kuruluğuna Neden Olan İlaçlar
Claritin
Lipidor
Prilosec
Hydrocodone/APAP
Preacid
Zoloft
Celebrex
Norvasc
Premarin

Ağız Kuruluğuna Neden Olan Hastalıklar
Astım
Kemik İliği Transplantasyonu
Ağızdan Nefes Alanlar
Nörolojik Rahatsızlıklar
Diyabet
Sjogren Sendromu
Böbrek Yetmezliği
Radyoterapi
Hipertansiyon
Sistemik Lupus Eritematosus
Kemoterapi
Tiroid Bozukluğu

Ağız vücudumuza hastalıkların giriş yollarında bir tanesidir. Tükürüğün antibakteriyel ve fizyolojik aktivitesinden dolayı birçok hastalık engellenmekte hem de ağız ve diş bakımı sağlanmaktadır. Ayrıca tükürük ağız içinin nemli kalmasını ve pH dengesinin ayarlanmasında etkilidir. Tükürük az salgılandığında en zayıf mikropların bile üreyeceği ortam hazırlanmış olur. Böylece kısa sürede dişlerin kaybına sebep olmakta ve genel sağlığımızda problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu tür problemleri giderebilmek için özel bir bakım uygulanmalıdır.

Ağız içi Hijyen Nasıl Sağlanır?

Kuru ağız yapısına sahipseniz günlük ağız bakımı için içerisinde sodyum laurel sulfate (SLS) içermeyen diş macunlarını tercih edin. Her öğünden sonra dişleri, dişetlerini ve dil üzerini ekstra yumuşak diş fırçasıyla temizleyin. Ağızın normal florasına zarar vermeyecek, ferahlık sağlayan ve alkol içermeyen ağız yıkama solusyonlarından kullanın. Eğer diş fırçanız yeterli yumuşaklıkta değil ise kullanmadan önce sıcak suda ıslatın. Sert şekerlemelerden ve karbonatlı soda içmekten sakının. Uzun süre ağız içini nemlendirebilen jellerden kullanın. Takma dişlerinizi takmadan önce tahrişi engellemek ve daha rahat kullanım için nemlendirici jel kullanın. Size uygun olan ürün için mutlaka diş hekiminize başvurun.

Xerostomia, ciddi ağız rahatsızlıklarına yol açabilir; ihmal edilmemelidir!

Ağız Kuruluğu Tedavisi

Ağız kuruluğunu tedavi etmenin tek kalıcı yolu sebebini tedavi etmektir. Ağız kuruluğunun nedeni ilaçlarsa, doktorunuz reçetenizi veya ilacın dozajını değiştirebilir. Tükürük bezleri düzgün bir biçimde çalışmıyor fakat yine de biraz tükürük üretiyorsa, doktorunuz tükürüklerin daha iyi çalışmasına yarayacak bir ilaç verebilir.

Ağız kuruluğunuzun sebebi ortadan kalkacağı zamana kadar, veya hiç kalkmayacaksa, ağzınızı farklı şekillerde nemlendirebilirsiniz. Diş hekiminiz size yapay tükürük gibi ağız nemlendiricileri verebilir. Ağız kuruluğunu gidermek için özel olarak üretilmiş ağız suları kullanılması rahatlama sağlayabilir. Bunlara ek olarak:

Sık sık su veya şekersiz içecekler içebilirsiniz.

Kahve, çay veya bazı sodalar gibi, ağız kuruluğuna yol açabilen kafeinli içeceklerden kaçının.
Tükürük akışını uyarmak için şekersiz sakız çiğneyebilir veya şekersiz sert şekerler emebilirsiniz (tükürük bezi fonksiyonu az da olsa varsa).
Ağzınızda kurumaya yol açabileceği için tütün veya alkol kullanmayın.
Baharatlı veya tuzlu yiyeceklerin kuru ağızda ağrıya neden olabileceğini unutmayın.
Geceleri nemlendirici kullanın.

Ağız Kuruluğuna Ne İyi Gelir

Ağız kuruluğu sorunu yaşayan hastaların özellikle çok yağlı yiyeceklerden,alkol ve çok şekerli gıdalardan mutlaka kaçınması gerekir.Tuzlu peynir,salamuralar,turşu bunun gibi gıdalar tüketilmesi ağız kuruluğunun dahada artmasına neden olan faktörlerdendir.Ağız kuruluğu yaşayan insanlarda tükürük salgısı fazla olmadığından dolayı bir takım ağız için enfeksiyonlarına karşı sağlıklı insandan daha fazla yatkın olur.Bundan dolayıda ağız içi hijyene gereken önem verilmesi önemlidir.Florlu diş macunu ile günde en az 3-4 defa dişler fırçalanmalı.Diş ipi yardımıyla dişler arasında kalan bakteriler özenle temizlenmeli.Ağız çalkalama solüsyonları kullanılmalı.

Ağız kuruluğu tedavisini gerçekleştirebilmek için buna neden olan ana kaynağı bilmek ve bulmak gerekir.Sistemik hastalıktan dolayı ağızda kuruluk varsa bunun tedavisinin yapılması gerekir.Herhangi bir hastalıktan dolayı ilaç kullanımı gerekiyorsa ve bu ilaçta ağızda kuruluğuna neden oluyorsa ilaç değiştirilebilir.Ağız kuruluğundan şikayetçi olan kişinin gündelik hayatta yapacağı kişisel önlemler vardır.Diş ipi kullanmak,günde 3 kez diş fırçalamak ve mutlaka sık sık su tüketilmeli.

Ağız kuruluğu nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır Kategoriler: Genel Ağız kuruluğu nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır  Etiketler: , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home