Aloe Vera Özellikleri ve Şifaları

aloevera bitkisinin Latince ismi: Aloe vera / barbadensis / capensis dir.

Kullanım Şekli: Aloe veranın yapraklarından alınan değişik özler çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Antiinflamatuar maddeler açısından oldukça zengin olan bu öz ve ekstreler özellikle yanıkların tedavisinde kullanılır.

Cildin iyileşme hızını oldukça artırdığı gözlenmiştir. Bunun yanında antiviral ve antifungal (mantara karşı) etkileri de olduğunu söylememiz gerekmektedir. Bunun yanında, geleneksel olarak “iç ve dış yaraları iyileştirici” olarak kullanıldığı uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır.

Bunların yanında, mide ve sindirim sorunlarının giderilmesinde tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Laksatif etkisi yüzünden de uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.

Yurdumuzda son dönemlerde, hakkında en çok spekülasyon yapılan doğa ürünlerinden birisi belki de aloe vera gelmektedir. Aloe vera cilt kozmetiğinde ve estetik uygulamalarda gerçekten de büyük başarılara imza atmıştır. Ancak dahilen kullanıldığında bu bitkiyi tüm dertlere derman bir mucize gibi göstermeye çalışan ticari kuruluşlarda malesef bulunmaktadır. Aloe vera bir çok durumda sağlıklı kişiler için de yararlı bir destektir fakat tek başına yararlı bir mucize kesinlikle değildir. Bilinçli kullanıldığında ve sağlıklı yaşamın diğer kurallarına da dikkat edildiğinde gerçekten de aloe vera sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Günümüzde ilerlemiş kanser olaylarının yalnızca aloe verayla tedavi etmeye çalışan satıcılar bulabilirsiniz. Bu çok yanlış bir tavır ve yararlı olabilecek bir doğa harikasını daha doğmadan öldürmekle aynıdır. Bu gibi çeşitli yalanlara asla itimat etmeyiniz.

Aloe Vera Özellikleri ve Şifaları Kategoriler: Genel Aloe Vera Özellikleri ve Şifaları  Etiketler: , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home