Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez

 Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez

Parmak emme 18 aydan daha az anne sütü alan bebeklerde görülür. Emme içgüdüsü tatmin edilmemiş bebekler; bu alışkanlığı edinir

Biberon çürüğü, parmak emme, emzik bırakamama ve tırnak yeme; bebeklik ve çocukluk döneminde edinilen alışkanlıklardan birkaçı… Her ne kadar ebeveynler tarafından basit bir sorun gibi görülse de dikkat edilmediği takdirde; ileri yaşlarda ciddi problemlere yol açabilir. Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer; bebeklerin ve çocukların diş sağlığıyla ilgili önemli bilgiler verdi:

DİŞİ GAZLI BEZLE SİLİN
bullet Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez Çocuğunuzu biberon çürüğünden korumak için; süt dişleri çıkmaya başladığı günden itibaren yaklaşık 1-1.5 yaşlarına kadar dişlerini her gün temiz bir gazlı bez ile silin.
bullet Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez Emziği; bal, reçel, şekerli su gibi tatlı gıdalara batırarak çocuğa vermeyin.
bullet Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez Emme içgüdüsü tatmin edilmemiş bir bebek; bu ihtiyacını gidermek için parmağını emebilir. Anne sütü ile 18 ay beslenen çocuklarda bu alışkanlık çoğunlukla görülmez. Yapılan araştırmalar; parmak emmenin yaşamın ilk birkaç haftasında açlığa bağlı olarak geliştiğini gösteriyor.
bullet Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez Öte yandan bebek; dişlerinin çıkmaya başladığı dönemde yaşadığı ağrıyı, parmak emme yoluyla gidermek isteyebilir.

SABIRLI DAVRANIN
bullet Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez Parmak emme alışkanlığı karşısında anne babanın takınacağı en sağlıklı tutum; olayı telaşa kapılmadan, sabırla karşılamak ve onu uyarmaktan kaçınmaktır.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 33′Ü TIRNAĞINI YER
bullet Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez Çocuk tırnak yemeye 3-4 yaşlarında başlar. Yapılan araştırmalar; çocukların yüzde 33′ünün tırnak yediğini gösteriyor. Bu oran; erken ergenlik çağına kadar sürer. Ergenlik çağında ise biraz daha artar ve yüzde 50′leri bulabilir. Bu durum çoğunlukla gençlerin; çevrelerinden onay görmediklerini düşünmelerinden kaynaklanıyor. Ayrıca araştırmalar; tırnak yiyen çocukların ailelerinde de aynı alışkanlığın olduğunu gösteriyor.

SABAH

Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez Kategoriler: Annelik Anne sütüyle beslenen bebek parmağını emmez  Etiketler: ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home