Astımlılar denize..

Yüzme sporu, göğüs kafesi çevresindeki solunum kaslarını güçlendirdiğinden astımlı hastalar için son derece faydalı. Ancak, Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları bölümünden Dr. Elif Altuğ Kolsuk, astımı olanların kapalı havuzlar yerine açık havuzları veya denizi tercih etmesi gerektiğini söylüyor. Kolsuk, “Kapalı alanlardaki yüzme havuzlarının temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler duyarlı astımlılarda solunum zorluğu doğurabilir” diyor.

YE-İÇ-YAK
Tatillerde aslında bolca hareket ediyoruz, kabuğumuzdan çıkıp yüzüyor, bisiklete biniyor, bol bol yürüyor, rafting, şnorkeling gibi aktiviteler yapıyoruz. Ama maalesef tatil yerlerindeki o lezzetli yemekler, eğlence, gece hayatı derken ipin ucunu kaçırıp harcadığımızdan fazla kalori alabiliyoruz. Tatil egzersizleriyle eve formda dönmek için tablomuza bir göz atın…

TATİL EGZERSİZİ KALORİ NEYE DENK GELİYOR?
30 dakika yüzme 300 1 porsiyon ton balıklı salata+ 1 şeftali
30 dakika frizbi 250 1 porsiyon kiraz+ 1 şişe light bira
30 dakika bisiklet 360 1 dilim sebzeli pizza+ 200 ml. gazoz
30 dakika şnorkel 180 Buzlu, yağsız sütlü orta boy mocha
30 dakika dans 345 İki kadeh beyaz şarap

SPF’yi sür, UPF’yi giy
Dışarıda yapılan aktivitelerde cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak gerektiğini biliyoruz. Bu konudaki en büyük yardımcımız ise SPF içeren kremler. Şimdi bir alternatifiniz daha var; UPF (Ultraviolet Protection Factor) özelliği olan kıyafetler. Genelde spor markaların outdoor ürünleri arasında yer alan bu kıyafetler, krem sürmenize gerek olmadan cildinizi koruyor.

temmuz-2011-fitness-resim-3

Başarının kokusu
Daha uzağa koşmak için yollara düşmeden önce bileklerinize nane yağı sürün. Nane kokusu tazeliği ve ferahlığı sayesinde daha hızlı ve daha sıkı çalışmanızı sağlıyor. Koku ve tat alma duyuları birbiriyle yakın ilişkide olduğu için naneli sakız da aynı görevi görebiliyor.

 

Formsante Dergisi Temmuz 2011 Sayısı

 

Astımlılar denize.. Kategoriler: Genel Astımlılar denize..

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home