Baş ağrısı nedenleri: Baş ağrısı nasıl geçer?

İnsan vücudunun hastalıklara karşı verdiği bir başka sinyal ise ağrıdır. Bünye bu tür sinyalleri genelde baş bölgesinde vermektedir oluşum sebebi değişiklik gösteren ağrılar için, değişik tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Baş ağrısı neden olur? Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına karşı alınabilecek önlemler

Baş ağrısı kendisini 2 değişik şekilde gösterebilir. Bunlardan ilki ara sıra meydana gelen ve uzun sürmeyen ağrılardır. Bu tür durumlarda alınabilecek en kolay önlem ağrı kesicilere yönelmek olacaktır. 2. durumda ise baş ağrıları sürekli olarak seyrediyordur. Kronik baş ağrısı şeklinde tabir edilen bu ağrı türünde sürekli olarak ağrı kesicilere başvurmak çok ciddi sorunlara yol açabilir.

• Aspirin ve paracetamol tipi ağrı kesiciler çok sık kullanıldığında bünye bu ilaçlara alışır. Belli bir süre sonunda bu tür ilaçların alınması halinde, bu ilaçlar bırakılamaz, çünkü başınız bu ilaçları bıraktığınız anda dayanılmayacak düzeyde ağrıyacaktır. Bu sebepten ötürü bu tür ağrı kesicileri yoğun bir şekilde kullanmak son derece yanlış olacaktır. Bu tür ağrı kesiciler yerine kronik baş ağrısına sahipseniz, doğal yollarla elde edilmiş bitkiler ve bilinçli bir tedaviden geçmeniz şarttır.

• Baş ağrısını geçirecek bir diğer yöntem, ayakları sıcak suda bekletmek olacaktır. Bu tür durumda ayaklar bir leğene sokulur ve sıcak suda bekletilir, zaman içerisinde suyun sıcaklığı artırılacak olursa, baş ağrısı da hafifleyecek ve hatta geçecektir.

• Ayak bölgesine sıcak, ense bölgesine ise soğuk kompres uygulamak baş ağrısını geçirmek için kullanılabilecek bir diğer yöntem.

• Bazı durumlarda baş ağrısı kan şekerinin düşmesi sebebiyle nüksedebilir. Bu durumda yemek yemek, özellikle de nişastalı gıdalara yönelmek doğru olacaktır.

• Depresyon hali de baş ağrısına sebep olabilmektedir. Bu tür durumlarda rahatlamaya çalışmak, sorunu kafanızdan uzaklaştırmak veyahut sorunu çözmek baş ağrınızın geçmesini sağlayacaktır.

• Ense bölgesi, başa giden kanın büyük bir bölümünün geçtiği bölgedir. Bu bölgede akupunktur noktaları olarak tabir edilen kısımlara, baskı uygulamak baş ağrısının geçmesini sağlayacaktır. 15’er saniyelik periyotlar halinde bu bölgeye acıma hissine varma noktasına dek, bastırmak baş ağrınızı geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca ense bölgesine yapılan masaj da baş ağrısını dindirmede kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir.

• Bileğin iç kısımlarına ve şakak bölgesine kolonya gibi ferahlatıcı bir losyon sürmek de baş ağrısını hafifletici etki gösterir.

• Bitki çayları da baş ağrısını dindirmenize yardımcı olabilir. Özellikle bu konuda naneli çayı tercih etmeniz önerilir.

• Şakak bölgesine masaj yapmak da baş ağrısını dindirmek için kullanılan etkili yöntemlerden bir tanesidir.

• Baş ağrısını geçirmede kullanılan bir diğer yöntem ise bu bölgenin ısısını düşürmek veya yükseltmek ile gerçekleştirilir. Bu sebeple soğuk veyahut sıcak su torbaları baş ağrısı durumunda uygulanan ve gayet başarılı olabilen bir metottur. Hangi yöntemin deneneceği ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu nedenle soğuk yada sıcak su torbası vasıtasıyla baş ağrısını geçirmeyi düşünen bir kişi, deneme yanılma yöntemiyle hangisinin faydalı geldiğini bulmak durumundadır.

Her ne sebeple gerçekleşirse gerçekleşsin baş ağrıları 3 gün içerisinde iyileşme sürecine girmiyor ve geçmiyorsa bir doktora görünmek en doğru karar olacaktır.

PROF. DR. AHMET MARANKİ BAŞ AĞRISI TEDAVİSİ FORMÜLLERİ

PROF. DR. AHMET MARANKİ MİGREN TEDAVİSİ: MİGRENE NE İYİ GELİR?

NANE YAĞI İLE BAŞ AĞRISINA BİTKİSEL ÇÖZÜM

Bu içerik 3 gün süren baş ağrısı nasıl geçer, grip te baş ağrısı nasıl geçer konularını barındırır.

Baş ağrısı nedenleri: Baş ağrısı nasıl geçer? Kategoriler: Genel Baş ağrısı nedenleri: Baş ağrısı nasıl geçer?  Etiketler: , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home