Bebeklerin Emekleme evresi

Bebeklerin gelişim dönemlerinde emekleme evresi

Baş Kontrolü

Bebek ikinci aydan itibaren başını dik tutmaya başlar. Üçüncü ayda baş kontrolü tamdır. Başını ve gövdesini daha iyi kontrol eder. Başını gövdesini çok çevirmeden tek başına çevirebilir. Yüz üsüt yatar pozisyonda dirseklerinden destek alarak başını uzun süre dik tutabilir. Altıncı ayda sırt üstü yatarken başını iyi kaldırır..

DönmeBebeklerin Emeklemeye evresi

Üçüncü aydan itibaren dirsekleri üzerinde doğrultuğunda sağ veya sol tarafa çevresinde dönebilir. Sırtı üst yatar pozisyonda sağ veya sol tarafına yan dönebilir. Dördüncü aydan itibaren her iki tarafınada döner. Beşinci aydan itibaren karnının üzerine kadar döner. Altıncı ayda yuvarlanır.

 

Oturma

Üçüncü ve dördüncü aylarda yarı oturur pozisyonda yatabilir. Beşinci ayda destekle dik oturmaya başlar. Altıncı ayda destekle rahat oturur.desteksiz kısa süre otorubilir. Yedinci aydan itibaren desteksi oturabilir.

El Hareketleri

İkinci ayda avcunun içine konan bir cismi kısa süre tutabilir. Ellerini yumruk yapar. Üçüncü ayda ellerini daima açık tutar. Ellerini bir cisimle uyarı ile ortaya getirebilir ve ortada iki elini birleştirebilir. Eline verilen cismi sıkı tutar. Dördüncü ayda iki eliyle cisimleri yakalar. Beşinci ayda elinde ki cismi birinden diğerine aktarır. Elleri ile oynar. Yüz üstü pozisyonda önündeki cismi yakalamak için ellerini öne doğru uzatır. Dördüncü ayda ayaklarından tutulup kaldırıldığında kısa süre elleri üstünde dikilebilir. Dokuzuncu ayda bu pozisyonda ikin elleri üzerinde yürüyebilir.

Emekleme

Beşinci aydan itibaren yüz üstü pozisyonda yüzmeye benzer haraketler yapar. Bazen tırtıl gibi hareket ederek (kafasını yere dayayıp poposunu kaldırarak) ilerler. Altıncı aydan itibaren dirsekleri üzerinde kendini çekerek komando hareketide denir veya dört ayak pozisyonuna geçip sallanıp öne atılarak emekleme hareketleri yapmaya başlar. Bazen de kulaç atma şekilde yanlara dönerek öne doğru ilerler. Yedinci ayda emeklemek çabaları başlar. Sekizinci ayda tam olarak emekler. Dokuzuncu ayda çok hızlı emekler. Ancak emeklemeden ayağa kalkıp sıralayabileceğide unutulmamalıdır.

Bebeklerin Emekleme evresi Kategoriler: Genel Bebeklerin Emekleme evresi

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home