Böcek Sokmaları böcek sokması, kırmızı agrılı akıntılı yara, kırmızı şişlikler

Böcek Sokmaları

Belirtiler
– Kaşınan kırmızı şişlikler.
– Kırmızı, ağrılı, akıntılı yara.
– Kolda uyuşukluk ve karıncalanma.

Acil belirtiler

– Yüzün şişmesi, yaygın uyuşukiuk, adalekrampları, nefes alma zorluğu, başağrısı bulantı veya ateş.
– Koma.

Böcek sokması belirtileri ciltte zehir veya diğer maddelerin zerkedilmesi sonucu olur. Çoğu zaman reaksiyon lokal ve geçicidir. Fakat eğer zehire aşırı duyarlıysanız veya eğer zehir olağanüstü şiddetliyse bütün vücudu etkileyebilir.

Karadul örümceğinin ısırığı iğne batması gibi hissedilir. Bazı kimseler ısırıldıklarını farketmezler. Başlangıçta ısırık yerinde sadece hafif şişme ve hafif kırmızı lekeler olabilir. Fakat birkaç saat içinde şiddetli ağrı ve tutulma başlar. Diğer belirtiler titreme, ateş, bulantı ve şiddetli karın ağrısı olabilir. Genellikle ağrı birkaç saat sonra hafifler, fakat 2 ile 3 gün sonra yeniden başlayabilir.

Kahverengi örümcek ve diğer örümceklerin ısırıkları hafif bir sızlama ve bunun arkasından lokal kızarıklık ve şiddetli ağrının 8 saat içinde ortaya çıkması şeklinde belirir. Isırma yerinde sıvı dolu bir şişlik oluşur, sonra kaybolur, bazen yerinde büyük, derin ve büyüyen bir yara bırakır. Vücut reaksiyonları hafif ateş ve döküntüden bulantı ve huzursuzluğa kadar değişebilir.

Çoğu karınca ısırıkları sadece lokal kızarıklık ve şişme yapar, fakat “ateş karınca”larının ısırığı sıvı dolu şişkinlikler yapabilir ve bunlar örümcek ısırığı gibi yara halini alır.

Diğer ısıran böcekler genellikle kimyasal maddelerini sizden gıda alırken vücudunuza bırakırlar. Bunlar arasında sivrisinekler, pireler, sinekler, tahtakurusu ve “chigger”ler vardır.

Arı, yaban arısı ve eşekarısı sokmalarında derhal ağrı yapan ve süratle büyüyen kırmızı şişlikler olur. Uçan bir böceğin ısırığı birkaç saat içinde yatışacak ve kaşıntıya dönüşecektir (alerjik reaksiyon olmadıkça).

Teşhis

Böcek ısırması veya sokmasını anlamak kolaydır, çünkü olay hissedilir. Başka zamanlar, ısırıklar sanki kendiliğinden olmuş gibi görünür. Eğer bir reaksiyon gösterirseniz hangi böceğin soktuğunu doktora söyleyebilmek, tedavi belirlemekte yardımcı olur.

Böcek Sokmaları Ne Kadar Ciddidir?

Tipik bir böce sokma veya ısırmasının belirtileri genellikle birkaç saat veya birkaç gün sürer. Diğer taraftan, eğer arı sokmalarına karşı alerjikseniz veya birden fazla böcek sokmuşsa bu durum hayatı tehdit edebilir ve derhal tedaviyi gerektirir. Bu arı sokmaları yılan ısırığından daha fazla ölüme neden olmaktadır. Zehirli örümcek ısırıklarının öldürüccü olduğu nadirdir, fakat küçük çocuklar ve yaşlılar özellikle hassastır.

Tedavi

Hafif böcek ısırıkları genellikle, acıyı azaltmak için buz koymak ve hidrokortizon merhemi veya kalamin losyonu sürmekle kaşıntı ve şişme giderilerek tedavi edilir. Daha şiddetli reaksiyonlar için doktorunuz kortikosteroid merhem verebilir.

Arı iğneleri dikkatle çıkartılmalıdır. Şiddetli reaksiyonlar için derhal antihistamine ve antispazm ilaçları enjekte etmek gerekebilir. Eğer solgunluk, huzursuzluk veya nefes darlığı meydana gelirse derhal tıbbi yardım arayınız. Eğer balarısı veya eşekarısı sokmalarına karşı aşırı hassassanız doktorunuz el altında bulundurmak için bir acil yardım çantası düzenleyebilir.
Karadul örümceğinin soktuğu kişilerin hastaneye yatırılması gerekebilir ve sıcak banyoya daldırmak, krampları geçirmek için damardan calcium gluconate verilmesi ve panzehir enjeksiyonlarıyla tedavi edilir. Kahverengi örümcek ısırmaları kortikosteroid enjeksiyonları ve yaranın cerrahi olarak temizlenmesi ile tedavi edilir.
Etiketler: bocek sokmaları, böcek sokması, kırmızı agrılı akıntılı yara, kırmızı şişlikler, kolda uyuşukluk karıncalanma

Böcek Sokmaları böcek sokması, kırmızı agrılı akıntılı yara, kırmızı şişlikler Kategoriler: Cilt Deri enfeksiyonları Böcek Sokmaları böcek sokması, kırmızı agrılı akıntılı yara, kırmızı şişlikler  Etiketler: , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Bir yorum var
  1. ayşenur dedi ki:

    bence internet siteniz çok karışık. bence internet sitenizi her bir hayvanın ismini yazıp değerlendirmeliydiniz.

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home