Bu balı sakın yemeyin!

 Bu balı sakın yemeyin!

ZONGULDAK İl Sağlık Müdürü Dr. Rüstem Albayrak, 2010 yılında 128 kişinin yedikleri acı baldan zehirlendiğini ifade etti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Rüstem Albayrak, yaptığı yazılı açıklamada, bu yıl, Zonguldak merkezde 5, Ereğli’de 31, Alaplı’da 57, Devrek’te 34, Çaycuma’da 1 olmak üzere toplam 128 kişinin, acı bal tüketiminden kaynaklı zehirlenme tanısıyla hastanelerde tedavi edildiğini kaydetti. Acı bal zehirlenmesinin, halk arasında ‘orman gülü’ olarak bilinen Rhododendron familyası bitkilerinden beslenen arıların ürettiği balın tüketilmesiyle ortaya çıktığını belirten Albayrak, “Halk arasında orman gülü (dağ gülü) olarak bilinen bu bitki mor renkli güzel çiçeklere sahiptir ve zehirlidir. Zehirlenme çoğunlukla bu bitkilerde bulunan ‘grayanotoksin’ içeren balın yenmesiyle ortaya çıkar” ifadelerini kullandı.

Karadeniz Bölgesi’nde yetişen bu çiçeklerde bulunan ‘grayanoktoksin’ zehirinin, arılar tarafından alınmasıyla bala karıştığına dikkat çeken Rüstem Albayrak, şunları kaydetti: “Balda zehirin bulunup bulunmadığı ancak analizlerle mümkün olabilmektedir. Balın yenilmesinden 1- 2 saat sonra belirtiler ortaya çıkar ve zehirlenme ciddi değilse 12- 24 saat içinde düzelir. Ancak hayatı tehdit eden zehirlenmeler de olabilir.” Albayrak, balı yiyen kişide ortaya çıkan zehirlenme belirtilerini de şöyle sıraladı: “Balı yiyen kişide uyuşma, karıncalanma, yanma hissi, cilt ve boğazda yanma hissi, ağız etrafından uyuşma, yanma, kaşıntı, gözlerde sulanma, deride ve gözlerde kızarıklık, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, salya üretiminde artış, aşırı terleme, karın ağrısı, ishal, yorgunluk, halsizlik, görme bozukluğu, ateş nöbetleri, doza bağlı olarak kalp atım sayısının aşırı azalması, tansiyonun aşırı düşmesi, bilinç bulanıklığı, bayılma, koma, hatta ölüm bile olabilmektedir. Sonuç olarak bu balların tüketilmemesi gerekmektedir. Olası zehirlenme durumlarında en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekir.”

MİLLİYET

Bu balı sakın yemeyin! Kategoriler: Genel Bu balı sakın yemeyin!  Etiketler: , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home