Çıbanlar ve Karbonküller ciltte pembe veya kırmızı şişkinlik

Çıbanlar ve Karbonküller

Belirtiler
– Ciltte, genellikle pembe veya kırmızı hassas şişkinlik,
– Şişkinliğin ve kızartının giderek yayılması, deride acı, ağrı,
– Ateş veya bitkinlik.

http://farm6.static.flickr.com/5299/5555861678_ed3bc3a13c_m.jpg

Çıban bir veya daha fazla kıl kesesinin lokal enfeksiyonudur ve genellikle stafilokoklar neden olur. Vücudun herhangi bir yerinde birden fazla çıban varsa bu duruma fronküloz denir. Bu enfeksiyonlar temasla kolayca yayılır (vücudun diğer taraflarıyla ve diğer insanlarla teması). Karbonkül ise enfeksiyonun cilt altına yayılmasıyla olur.

Bazen başlangıç safhasındaki kaşıntı ve hafif ağrıdan sonra çıban kaybolur. Fakat daha sıklıkla, bir-iki gün için hızla büyür, lezyonda cerahat toplandıkça basınç ve ağrı artar. Nodülde beyaz veya sarı bir baş verir ve patlar, boşalır iyileşir. Daha sonra aynı yerde tekrar olabilir ve aynı olaylar tekrar yaşanır.

Çıbanlar çok sık görülür ve çoğu kimse hayatı boyunca bir çıban çıkarır. Çıban cildin herhangi bir yerinde olabilir, fakat en büyük ihtimalle yüzde, boyunda, koltuk altı, kaba etler ve uyluk bölgesinde görülür.
Karbonküllere erkekler kadınlardan daha yatkındır. Karbonküller yavaş gelişir ve kendi kendine boşalmak için cildin yüzeyine erişmeyebilir.

Bu rahatsızlıklar, sağlık şartlarının kötü olması, fiziksel yıpranma, giyim eşyası tahrişleri ve akne, dermatit, şeker hastalığı ve pernisyöz anemi dahil birçok durumda meydana gelir.

Teşhis

Enfeksiyon 2 haftayı geçmedikçe nüksetmedikçe veya omurga üzerinde veya yüzünüzün orta yerinde değilse, teşhis gerekmez. Teşhis, neden olan bakteriyi tespit etmek için cerahat kültürünü gerektirir.

Eğer doktor temelde başka bir hastalık bulunduğundan şüphelenirse, ayrıca kan ve idrar tahlilleri de gerekebilir.

Çıban ve Karbonküller Ne Kadar Ciddidir?

Çıban, normal olarak 2 hafta içinde patlar. Daha uzun süren bir çıban veya karbonkül enfeksiyonu kana veya iç organlara yayılabilir. Hayatı tehdit eden dahili stafilokok enfeksiyonları sıklıkla cilt enfeksiyonları olarak başlamıştır.

Bunlardan biri burnun üzerinde veya yakınında, yanaklarda, alında veya omurgada olursa, daha da süratle yayılarak beyin ve omurga apsesi haline dönüşür. Derhal tıbbi tedavi yapılırsa, bunlar önlenebilir.

Bir çıban özellikle yanlış tedavi edilmişse, kalıcı iz bırakabilir. Sık sık çıban çıkması tıbbi müdahale gerektiren bir rahatsızlık olduğunu gösterir.

Tedavi

Çıbana birkaç saatte bir 30 dakika süreyle sıcak su kompresi yapmak ya küçülüp kaybolmasını veya daha büyük ihtimalle patlayıp daha kısa sürede boşalmasını sağlar. Çıbanınızı asla sıkmayın ve yarmayın, çünkü enfeksiyonu yayabilirsiniz. Enfekte bölgeyi sık sık antibakteriyel sabunla yıkayın ve akan cerahatin başka yerdeki cilde değmesini önleyiniz.
Israrla devam eden veya yüzünüzde veya omurganızda olan çıbanlar için doktorunuz ağızdan antibiyotik tedavisi verebilir. Bazı çıbanlar ameliyatla boşaltılır.
Etiketler: cıban, ciltte pembe veya kırmızı şişkinlik, ciltte siskinlik, stafilokok

Çıbanlar ve Karbonküller ciltte pembe veya kırmızı şişkinlik Kategoriler: Akne ve sivilceler Çıbanlar ve Karbonküller ciltte pembe veya kırmızı şişkinlik  Etiketler: , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
2 yorum var
  1. Hasan dedi ki:

    Burnumun sol tarafında yanak kısmında sivilce büyüklüğünde başlayan şişlik oldu yaklaşık 2 günde fındık büyüklüğüne yaklaştı dışarıdan bakıldığında çok belli olmuyor ama parmağımda baskı yaptığımda fındık sertliği belli oluyor ağrı yada başka bir rahatsızlık vermiyor dişarıya uç vermedi derinin altında

  2. aaaa dedi ki:

    Merhabalar, bir sorum olacaktı. Bundan 12 sene önce boynuma çıban çıkmıştı. Bayağı iltihaplanmıştı. Doktora korktuğum için gitmemiştim. kendim tedavi ettim. çıbanın olduğu yere hacamat yaptım. bütün irinleri çekti ve en sonunda biraz kan aktığı için bırakmıştım. ama içinde bişey kalmış gibiydi. hala izleri var ve arada kaşınıyor ve kızarıyor. elle tuttuğum zaman Derinin içinde yuvarlık bişey var gibi. ileride herhangi bir hastalığa neden olmasından endişeleniyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz? ne yapmamı önerirsiniz

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home