Çiğdem Çiçeği ve Faydaları

Bitkisel tedavilerde şifa kaynaklı olarak kullanılan çiçeklerden bir tanesidir. Halk ağzıyla birden fazla ismi bulunmaktadır. Mahmur Çiçeği, İtboğan, Zehirli Çiğdem, Marco gibi farklı isimleri bulunmaktadır. Farklı renklerde çiçekler açan, zehirli ve şifalı bir kır bitkisi olan çiğdemin çiçekleri sonbahar dönemlerinde açmaktadır. Soğan kısmı, çiçekleri ve tohumu çeşitli amaçlarda kullanılmaktadır. Akdeniz bölgesinde, nemli çayırlarda kendi kendine yetişmektedir.

Çiğdem çiçeğinin meyvesinden çıkan tohumlar ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu tohumlar gölgelik yerlerde veya çok sıcak olmayan yerlerde kurutulmaya bırakılmaktadır. Tohumlarının toz haline getirilmesi biraz zor olduğundan dolayı parçalara ayrılarak kullanılmaktadır. Ayrıca, kökleri de dilimlenerek şurup haline getirilip içilebilmektedir.

Çiğdem Çiçeğinin Yararları

• İdrarı attırır.
• Terletici ve kabızlığı giderici özelliği bulunmaktadır. Bu etkiler için, şuruptan günde 3 kez, yarım çay kaşığı içilmesi gerekmektedir.
• Çok zehirli olduğundan dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Çiğdem Çiçeği ve Faydaları Kategoriler: Genel Çiğdem Çiçeği ve Faydaları

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home