Cilt kuruluğuna karşı önlemler..

4513″> Kış aylarında hemen hepimizin ortak şikayetlerinden biri cilt kuruluğu. Çevresel nem oranlarının azalması ve soğuk havanın ciltte nem kaybına neden olarak kuruluk problemini oluşturuyor veya artmasına yol açıyor.Kış aylarında hemen hepimizin ortak şikayetlerinden biri cilt kuruluğu. Çevresel nem oranlarının azalması ve soğuk havanın ciltte nem kaybına neden olarak kuruluk problemini oluşturuyor veya artmasına yol açıyor.

Kuruluk en sık kol ve bacaklarda görülüyor. Ancak vücudun her yerinde ortaya çıkabiliyor.

Kış aylarında kuruluk arttığından başka sorunlar da ortaya çıkabiliyor.

Kaşıntı, derinin kalınlaşması; kızarıklıklar- sulantılar,Mikrobik enfeksiyonlar; derinin kuruması ve kaşınması derinin koruyuculuk görevini yapamamasına, deri bütünlüğünün bozulmasına neden oluyor. Bu ortamda bakteriyal ve viral etkenler kolayca hastalık yapabiliyor.

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Kış ayları yaklaşırken temel cilt bakımımızda bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor.

Örneğin sıcak su cilt kuruluğunu arttıran en önemli faktörlere birisidir. Sıcak su ile yıkanmamalıyız.

Yıkanırken kurutmayan sabunlar, yağ içeren şampuanlar kullanmak, her banyo sonrası özellikle cildi çok kurumadan etkin vücut nemlendiricilerini sürmek bol su içmek,Biotin, çinko, folik asit, omega -3 yağ asitlerinden zengin beslenmek yani sebze, meyve ağırlıklı beslenip haftada en az 2 defa balık yemek cildin kuruluğuna karşı başlıca önlemleri oluşturuyor.

Yazan: Prof. Dr. Ertuğrul AYDEMİR
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji AD

ALINTIDIR…

Cilt kuruluğuna karşı önlemler.. Kategoriler: Doğal Vücud Bakımları Cilt kuruluğuna karşı önlemler..

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home