Çocuk ve Güneş

Yaz ayları çocuklar için güzel olduğu kadar sakıncalarla dolu zamanlardır. Sıcak havalar nedeni ile çocuklar yetişkinlerden çok daha fazla su kaybeder ve güneş ışınlarına doğrudan maruz kalarak yanıklarla başbaşa kalabilirler.

Korunmasız şekilde güneş altında fazla kalmanın ilerleyen zamanlarda cilt kanserlerine sebep olduğu bilinmektedir. Bu nedenle herkes güneşe çıkmadan önce gerekli önlemleri almalıdır. Açık tenli, sarışın ve kızılların güneşten çok daha fazla etkilendiği bilinmektedir. Direkt güneş ışığı olmamasına karşın, bulutlu günlerde bile korunmaya dikkat edilmelidir. Çünkü güneş ışınları bulutların arasından da süzülerek zararlı olabilmektedir.

1 yaşına kadar olan bebekler doğrudan güneş ışığına çıkarılmamalı, açık renk giydirilmeli ve gölgeli alanlarda bulundurulmalıdır. Başta çocuklar olmak üzere zorunlu olmadıkça gündüz 11-14 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı, çocuklar gölge alanlarda oynamalıdır.

Yaz aylarında seçilen giysiler pamuklu ve vücuda tam oturmayan giysiler olmalı ve şapka kullanılmalıdır. Suya dayanıklı, titanyum dioksit ve çinko içeren, koruma faktörü 50 SPF olan koruyucu kremler sürülmelidir. Güneçten koruyucu kremler, güneşe çıkılmadan 20 dakika önce sürülmelidir. Bu ürünlerin Ultraviyole A ve B ışınlarının her ikisine de koruması olmasına dikkat edilmelidir.

Sıcak havalarda bol bol sıvı tüketilmeli, deniz ya da havuza giriliyorsa koruma kremi 2 saatte bir tazelenmelidir. Su ve kum güneş ışınlarının yansımasını arttırdığından bu ortamlarda koruma arttırılmalıdır.

Kullanılacak koruma ürünlerinin alerji yapma riski her zaman mevcut olduğundan kolun içinde küçük bir alanda test yapılmalıdır. Bir miktar krem sürüldükten sonra, uygulama alanı kapatılarak 24 saat sonra açılıp 15 dakika güneşe tutulmalı ve kontrol edilmelidir. Kızarıklık ve şişme olmaması ürünün alerjik reaksiyona neden olmadığını gösterecektir.

Tüm önlemlere karşı çocuğunuzda 1. ve 2. derece güneş yanıkları oluşabilir. Yanık oluştuğunda bölgede kızarma, hassasiyet ve ağrı oluşur. 1. derece yanıklar kuru ve şişliklerle belirginken, 2. derece yanıklar su toplanmasına sebep olur. Güneş yanığı görüldüğünde bölge soğuk su kullanılarak ısısı düşürülmelidir. Ağrı kesici ile acı hafifletilebilir. 2 gün geçmesine karşın yanıkta iyileşme yoksa, kırmızılık ve şişlik devam ediyorsa bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Güneş yanıklarında soğutma için asla buz kullanılmamalıdır. Buz duyuları azalttığı gibi, buz yanığı denilen yeni yanıklara sebep olabilir. Yanık bölgeye yoğurt, yağ ve diş macunu gibi maddeler kesinlikle sürülmemelidir.

Çocuk ve Güneş Kategoriler: Genel Çocuk ve Güneş  Etiketler: , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home