Çocuklardaki baş ağrısı beyin tümörü habercisi olabilir

Kimyasal maddeler, kirlilik ve virüs gibi etkenlerin yol açtığı çocukluk çağı beyin kanserinin en önemli belirtileri kusma ve baş ağrısı.

 

Star’daki habere göre, teknolojİnİn insan hayatında giderek daha çok yer edinmesi, çevre kirliliği, kimyasal maddeler ve hamilelikte radyasyona maruz kalmak, doğacak çocuklarda genetik deformasyona yol açabiliyor. Bu gelişmeler, çocuklardaki beyin tümörü riskini de artırıyor. Görülme sıklığı yüzbinde 4-5 olan beyin tümörleri, çocukluk çağında en çok 3-12 yaşları arasında ortaya çıkıyor. Çocukluk çağındaki beyin tümörlerinin en önemli belirtileri ise baş ağrısı, sabah kusmaları ve görme bozuklukları olarak kendisini gösteriyor.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Cengiz Çavumirza, özellikle ebeveynlerin çocukların baş ağrısını ciddiye alması gerektiğini belirterek, bu şikayetin beyin tümörü belirtisi olabileceğini söyledi.

Hamilelikte radyasyona dikkat
Beyin tümörüne yol açan nedenleri, hamilelik sırasında alınan radyasyon, genetik bozukluklar, bazı virüsler, çevresel etmenler ve kimyasal ajanlar olarak sıralayan Dr. Çavumirza, hamileliğin ilk üç ayında kadınların radyasyondan uzak durması gerektiğini vurguladı. Her kanser türünde, hatta her hastalıkta olduğu gibi beyin kanserlerinde de erken tanının, tedavinin seyrini ve sonuçlarını değiştirdiğine değinen Çavumirza, “Kendini baş ağrısı, kusma, denge ve görme bozukluğu belirtileriyle gösteren beyin tümörlerinde, şikayetlerin nedeni kafa içindeki basıncın artması. ‘Başım ağrıyor’ diyen çocuk ne olursa olsun ciddiye alınarak bir uzmana götürülmeli. Beyin tümörü tanısı koyarken şikayetlerin ayrıntılı olarak dinlenmesi gerekiyor” dedi.

Çocuklardaki baş ağrısı beyin tümörü habercisi olabilir Kategoriler: Genel Çocuklardaki baş ağrısı beyin tümörü habercisi olabilir  Etiketler: ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home