Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır

Hamilelik kadın rahmindeki yumurtanın döllenmesi başlar.Normal şartlarda yumurta rahim duvarına yapışır. Dış gebelik durumunda döllenen yumurta baş bir yerde gelişmeye başlar.

Dış gebelik genellikle yumurtalıklardan rahime yumurta taşıyan tüplerden birinde gerçekleşir Bu tür dış gebelik tübal gebelik olarak bilinir. Dış gebelik normal şekilde ilerlemez. Döllenen yumurta gelişmeye devam etmez ve gelişen dokular bazı maternal yapılara zarar verebilir.

Birçok durumda dış gebelik yaşayan bir kadın hamile olduğunu anlamaz. Bazen ise kadınlarda normal hamilelik belirtileri gözlemlenebilir. Dış gebelik belirtileri arasında hafif vajinal kanamalar, karın ağrıları ve pelvis bölgesinde kramplar yer alır.

Dış gebelik döllenen bir yumurtanın rahime yolunda sıkışması sonucu ortaya çıkar. Döllenen bir yumurta rahim dışında gelişemez. Bu durum da dış gebeliğin sonlandırılması gerekir. Dış gebelik erken teşhis edilirse methotrexate adlı iğne ile dış gebelik sonlandırılabilir.

Eğer dış gebelik iğne ile sonlandırılamazsa veya iğne ile tedavi için geç kalındıysa laparoskopik ameliyat gerekebilir. Bu prosedürde doktor karın bölgesinde bazı ufak kesikler açarak ince bir tüp ile rahime bölgesine ulaşarak gebeliği sonlandırır.

Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır Kategoriler: Genel Dış Gebelik Nedir, Nasıl Anlaşılır  Etiketler:

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home