Diş Hekimi Erkut Akçalı ; Dolgular ağız kokusu yaparmı

Ağız kokusu ciddi bir sağlık problemi mi? Yoksa insani ilişkilerde bizi yıpratan küçük düşüren ya da sıkıntı duymamızı sağlayan bir durum mu? Ağız kokusunun altında yatan nedenlerin araştırılması gerektiğini söyleyen Diş Hekimi Erkut Akçalı, merak edilenleri cevaplıyor.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

Ağız kokusu yukarıdaki soruların ikisini de kapsar aslında. Ancak bu durumun bir sağlık problemi olup olmadığını öğrenmek daha önceliklidir. Ağız kokusunun altında yatan nedenler birbirinden farklı ve çok çeşitli olabilir. Bunların neler olduğunu inceleyelim.

Geçici Ağız Kokusu

Herkeste görülebilen ve tedavi gerektirmeyen, vücudun kendi yaptığı kokulardır. Bunlar sabah kalktığımızda oluşan ve ağız içinde üreyen bakterilerin kokusundan kaynaklanır. Yediğimiz yemeklerden sonra görülen kokular, yenen yiyeceklerin kana karıştıktan sonra akciğer yoluyla atılmasıyla oluşur. Bu tür kokular etken ortadan kalkınca geçer.

Sürekliliği Olan Ağız Kokusu

Asıl önemli olan kendiliğinden ve sürekli oluşan kokulardır. Hastalar bu kokuyla yaşamayı kabul etmezler ve şikayet neticesinde kliniğine giderler. Klinik muayenesi sırasında hastanın sistemik rahatsızlıkları önemlidir.

• Şeker hastalığı

Böbrek yetmezliği karaciğer hastalıkları

• Hastadaki bazı metoblizma bozuklukları önemlidir.

Bu hastalıkların teşhisinde de ağız kokusu önemli yere tutar. Sebep tespit edildikten sonra mutlaka tedavi edilmelidir.

Kokudan Kurtulmak için Ne Yapmalı?

Öncelikle sebebin tedavisi yapılmalıdır. Eğer sistemik bir hastalıksa hemen tedavi edilmelidir. Bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de ağız kokusunun neredeyse hepsinin ağızdan kaynaklandığıdır. Çok yüksek bir oranla ağızdan gelen koku, ağızda yapılacak bir takım işlemlerle tedavi edilebilir.

Gerekiyorsa dolgular değiştirilmeli, köprüler çıkartılıp değiştirilmeli, dişeti enfeksiyonu varsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Ağzı kokusu giderilmesi için;

• Sigara kullanmamalı

• Diş ipi ya da ara yüz fırçaları kullanılmalı

• Çok iyi bir fırçalama yapılmalı

• Zaman zaman tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.

Diş Hekimi Erkut Akçalı ; Dolgular ağız kokusu yaparmı Kategoriler: Genel Diş Hekimi Erkut Akçalı ; Dolgular ağız kokusu yaparmı  Etiketler: ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
2 yorum var
  1. duhan dedi ki:

    Geçen çürük dişin yüzünden dişpansere gittim dişte kavuk yani kırılmış hem de çürük dişti. Doktor kanal tedavisiyle dolgu yapacaz dedi. Sonra diş iltihaplıymış koku oradan geliyormuş sanırım Doktor kanal tedavisiyle dolgu isini bitirince aradan 1 2 gün geçtikten sonra ağzım çok kötü koku yapmaya başladı bunun nedeni nedir… Nefes kokusunu yoksa dolgulu dismi kokuyor bunu öğrenmek istiyorum

  2. Doğan dedi ki:

    Dolgu yapilirken curuk kokusu algiladim olabilir mi

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home