Diyetisyen Selahattin Dönmez; Doğru zayıflama yöntemleri

Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı’ndan Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez 5 en önemli efsaneyi sırasıyla açıklıyor ve önerilerde bulunuyor. Uzmanımız, 1500 danışanıyla yaptığı araştırmanın sonucunu açıklarken, önerilerini de bizimle paylaşıyor. Okuyunca sizin de kendinizin doğru bildiği yanlışlar olduğunu fark edeceksiniz. Şahsen biz fark ettik!
hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız
1. Su İçersem Zayıflarım
Genel Kanı:
1500 kişiden 937′si yani % 63′ü su içmez ise kilo veremeyeceği yönündedir.
Doğrusu: Su, sağlıklı beslenmenin bir parçası. Sodyum, flor, potasyum, kalsiyum ve klor minerallerini sağlar, vücutta oluşan toksik maddelerin uzaklaşması için gerekli. Kaliteli kilo vermede vücudun ihtiyacı olan kalori, karbonhidrat, protein, vitamin ve diğer bazı mineralleri içermediği için tek başına zayıflamada etkisi yoktur.
Önerimiz: Sadece sağlığın devamı için günde 2 litre su içmek yeterli.

2. Ana Öğünlerden Birini Atlarsam Kolay Kilo Veririm!
Genel Kanı:
1500 kişiden 1440′ı yani % 96′sı ana, özellikle kahvaltı veya akşam öğünlerden birini kaldırınca kilo vereceğine inanır.
Doğrusu: Sağlıklı kilo vermenin en doğru yolu sabah, öğle ve akşam öğünlerinin iştahı kontrol altına alıp sık acıkmayı önlediği yönünde. Çalışmalar öğün atlayanlarda kısa süreli kilo vermenin daha sonra hızla yeniden kilonun alınmasıyla sonuçlandığını gösterir.
Önerimiz: Çeşitli besinlerden oluşan küçük porsiyonlu 3 ana öğün ve en az 1 veya 2 ara öğünle sağlıklı kilo verilebilir. Hipoglisemi rahatsızlığınız varsa öğün miktarlarını artırın.

3. Az Uyursam O Kadar Hızlı Kilo Veririm
Genel Kanı:
1500 kişiden 602′si yani % 40′ı metabolizmalarının az uyuyarak çok çalışacağını ve böylece hızlı kilo vereceklerini düşünür.
Doğrusu: Uyku süresi kısaldıkça toksik çevreye maruz kalma uzar, psikolojik stres artar, inaktif yaşama uyum yaşanır. Az uyuyanların daha fazla yemeğe yöneldikleri görülür.
Önerimiz: Bedenen ve ruhen iyi olmak için en az 5 saat, en fazla 8 saat uyumak gerekir. Uygun zaman aralığında uyumak gece yemek yeme sendromunu önler.

4. Sigarayı Bırakırsam Hızlı Kilo Alırım
Genel Kanı:
1500 kişiden 849′u yani % 57′si sigara bırakmanın çevrelerinde tanık oldukları örnekler gibi ciddi kilo aldıracağına inanır.
Doğrusu: Çalışmalarda sigara içerisinde bulunan nikotinin metabolizmayı çok az artırdığı ve bırakıldığında da hızlı kilo alımına neden olmadığı bildirilir. Kilo alımı metabolizmadaki ufak değişiklik değil, yerine konulan yiyeceğin türü ve miktarı. Amerikan Diyetisyenler Derneği sigarayı bırakan bireylerin sadece yılda 2 kg aldıklarını belirtmiştir.
Önerimiz: Sigarayı bırakanlar sigara yerine şekersiz sakız çiğner ve haftalık 150 dakikalık fiziksel aktivite yaparlarsa kilo almaz.

5. Saat 19:00′dan Sonra Bir Şey Yersem Şişmanlarım
Genel Kanı: 1500 kişiden 550 kişi yani % 37′si en son yemeğini akşam 7′de sonlandırdığında kolay kilo vereceğine inanır.
Doğrusu: Sağlıklı kilo vermek için temel kural yemeğin ne zaman yenildiği değil, gün içinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığıdır. Çalışmalar öğünlerde miktarlar açlık durumuna göre ayarlandığında bireylerin akşam 7′den sonra yemek yediklerinde yağlanmadıklarını, daha kolay kilo verdiklerini gösterir.
Önerimiz: Yemek yeme saati yerine günün ilk öğünü olan kahvaltı olacak şekilde başlayarak öğünler arasında en az 3-5 saat boşluk bırakmak gerekir. Böylece en son öğünün ne zaman yendiğinin önemi kalmaz.

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home