Dizleri Yana Yatırma Hareketi

Diz yatırma hareketi, temel Pilates becerilerinden biri olan omurga döndürme hareketini geliştirmede oldukça etkilidir. Karın bölgesi kaslarınız doğrudan göğüs kafesinize ve kalça bölgesine bağlı olduğu için, dizlerinizin omuz ve kaburgalarınızın sabitliğine karşı hareket etmesi sonucunda bu kaslar aynı anda güçlenir ve esner. Omurga döndürme hareketi günlük hareketleriniz açısından olduğu gibi birçok Pilates egzersizi için de temel oluşturmaktadır.

Dizlerinizi yan yatırırken izleyeceğiniz adımlar şunlardır:
1. Mindere uzanarak ayaklarınızı ve bacaklarınızı birleştirin. Hareket boyunca, ayak bilek kemikleriniz ve dizleriniz birbirine değecek şekilde bitişik durmalıdır.
2. Nefes alarak yavaş yavaş belinizi yerden kaldırmayacak şekilde bacaklarınızı sağ tarafa yatırın. Omuzlarınız ve kaburganız mindere yapışık, dizleriniz ve bilek kemikleriniz bitişik olsun. Bacaklarınız sağa doğru yatarken, dizlerinizin ağırlığıyla sol kalçanız minderden kalksın. Bu hareket oldukça kontrollü ve yavaş yapılmalıdır ve karın içi kaslarınız içe çekilmelidir. Sol ayağınız minderden kalkacaktır ancak bacaklarınızı birbirinden ayırmamalısınız. (Bkz. Resim)
dizleri yana yatırma
3. Nefes verin ve yavaş yavaş omurganızı, kalçanızı ve bacaklarınızı temel minder pozisyonuna getirin. (Bkz. Resim)
dizleri yana yatırma
Aynı adımları sol tarafa doğru tekrarlayın. Bu egzersizi sol ve sağ tarafa üç veya dört set tekrarlayın. Her seferinde omurganızı döndürme becerinizi artırmaya, merkezden hareket etmeye ve Kuvvet Merkezini güçlendirmeye çalışın. Biraz durun ve hareketin tadını çıkarmaya çalışın. İlerleme kaydettikçe omurganızın adeta bir yay gibi olduğunu göreceksiniz.

Dizleri Yana Yatırma Hareketinin Faydaları

Bu hareketi minder üzerinde uyguladığınızda, bacaklarınızı yana yatırıp kaldırırken vücudunuzdaki her bir omurun açılarak rahatladığını hissetmeye çalışın. Sırtınızla mindere baskı yapmaktan kaçının.
Karşıt enerji kullanarak özellikle baldırlarınızın iç kısımlarını esnetin. Bu hareket omurganızdaki ve leğen kemiğinizdeki basıncı azaltır.
Bu hareketi tam ve doğru olarak yaptığınızda belinizde, kalçalarınızda, dış baldırlarınızda ve karın kısmınızda bir esneme hissedersiniz. Bu esnemenin keyfini çıkarın çünkü adım adım aşama kaydediyorsunuz demektir.

Dizleri Yana Yatırma Hareketi Kategoriler: Genel Dizleri Yana Yatırma Hareketi  Etiketler: , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home