Dudak Kurumasına Doğal Çözüm

Dudaklarınız kuruyor hatta çatlıyor mu? Mevsimden dolayı daha da mı kötüye gidiyor? Bu gibi durumlarda dudaklarımızı dilimizle ıslatarak kurumasını önlemeye çalışırız. Ancak yaptığımız bu davranış dudaklarımızın nemlenmesi yerine daha çok çatlamasına ve kuruyup sızlamasına neden olur. Dudaklarınız kurumasıyla ve çatlamasıyla ilgili sorun yaşıyorsanız buradaki bilgileri dikkatle okuyun. Çünkü lip balm gibi ürünler kullanarak dudak kurumasını gidermeniz imkansızdır, fakat yeterli değildir.

Dudak neden kurur?
Aslında dudak kurumaz tüm vücudumuz kurur ancak dudaklarda kırmızı rengini veren kılcal damarlar bol bulunsada yağ ve ter bezleri bakımından yoksundur. Bu yüzden dudaklarımız vücudumuza göre bu daha hızlı tepki verir.

[icreklam1]

Dudaklarım kabuklaşıyor!
Dudak derisi oldukça ince ve dayanıksızdır. Dış çeperinde hücreler ölür ve kabuklaşmaya başlar. İşte dudaklarımız cildimize göre bu yüzden çabucak kabuklaşır.

Dudak kurumasına neler yapılabilir?
1- Dudak kurumasına en çok neden olan şey susuzluktur. Doktorlar gün içinde 2lt su tüketilmesini öneriyor. Eğer çok su tüketmiyorsanız en azından susadığınızda 1 bardak daha fazla için. Yemeklerde çorba içmek hem midenize hem de su tüketiminize faydası olur.

2- Yeterince su içiyorsunuz ancak yine de dudaklarınız kuruyorsa bilindik diğer sebep ise aşırı sıcak veya soğuk hava koşulları. Bu hava koşullarından korunmak gerekli ancak günlük yaşamda evimize tıkılamayacağımıza göre dışarı çıkarken önlem olarak lip balm kullanmak. Lip balm ürünleri içerdiği gliserin ile nemi korur ve dudaklarınızın aşırı kurumasını engeller. (Lip stick gibi ürünler kullanıcaksanız üzerine kullanın.) Çok güneşli günlerde şapka takarak yüzünüzü gölgelemekte bir nebze dudaklarınızı direk güneşten koruyacaktır, soğuk havalarda atkı kullanmakta faydalı olacaktır.

3- Dudaklarınızdaki ölü deriden arındırmak ve ordaki hücreleri hareketlendirmek için dişlerinizi fırçalarken çok sert davranmadan dairesel hareketlerle dudaklarınızıda fırçalayın etkisini hemen hissedeceksiniz.

4- Özellikle B vitamini içeren besinler alınmalı. Günlük kullandığımız B vitamini içeren örnekler vermek gerekirse: ceviz, dereotu, bulgur, süt, et, pul biber, yumurta sarısı, patates ve meyveler.

5- Sigara kullanıyorsanız dudaklarınızda muhtemelen kuruyordur. Sigarayı bırakmalısınız.

6- Bir diğer neden stress. Stress tüm vücudunuza etki ettiği gibi dudaklarınızında çatlamasına neden olur. Stresten kurtulmanın en sağlıklı yollarından biriyse spor yapmak. Vakit bulamıyorsanız en azından yürümek size iyi gelecektir.

7- Dudaklarınıza bal ve vazelin sürün. Elbette çok fazla değil parmağınızla bir miktar alıp ovarak dudaklarınıza sürün etkisini hemen gösterir ancak ana sebeplerden kurtulmadıkça bu dertten kurtaracağını sanmayın! (Çatlamış dudaklarada iyi gelecektir.)

8- Dudaklarınızı yalamayın aksi takdirde nemin daha hızlı uçuşmasına sebebiyet verirsiniz.

9- Kapalı mekanlarda havanın nemli olması önemlidir. Ülkemizde hava nemlendirici ürünlerden satılmıyor. Ancak aynı etkiyi bir radyatörün üzerine su koyarakta yapabilirsiniz.

10- Dudaklarınız kuruyorsa bir diğer nedeni vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğunun göstergesidir. Bol bol su içerek dudaklarınızdaki kurumayı önleyebilirsiniz.

11- Eğer bu yöntemler sizde dudak kurumasını geçirmediyse bir doktora görünmelisiniz. Farkında olmadığınız bir rahatsızlığınızın göstergesi olabilir.

Dudak Kurumasına Doğal Çözüm Kategoriler: Genel Dudak Kurumasına Doğal Çözüm  Etiketler: , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Bir yorum var
  1. Cansu dedi ki:

    Bana kalırsa en iyisi bal onu deneyin kızlar

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home