EHEC NEDİR EHEC BELİRTİLERİ

EHEC Nedir EHEC Belirtileri

EHEC Nedir EHEC Belirtileri

EHEC Nedir EHEC Belirtileri

EHEC,EHEC Bakteri,EHEC Nedir, EHEC Belirtileri,EHEC Nedeni,EHEC Bulaşıcı Mıdır,EHEC belirtileri nelerdir, EHEC hastalığı
Son Günlerde Enterohemorajik Escherichia Coli olarak tanımlanan ve EHEC olarak adlandırılan bir hastalık nedeni ile, Almanyada 30 kişi hayatını kaybetti. Dünya genelinde yayılmasından endişe edilen EHEC Nedir, EHEC Belirtileri Nelerdir ?
EHEC Nedir ?
EHEC aslında, bizim de bildiğimiz koli basili hastalığının ta kendisi. E.coli veya Escherichia coli olarak bilinen koli basili, insanlar ve diğer memelilerin kalınbağırsaklarında yaşayan genellikle yararlı bir bakteri türü. Hayvanlarda hastalık yapmayan bazı koli basili türleri, insanlara geçerse hastalık yapar. Ancak normal şartlar altında insana zarar vermeyen koli basili bakterisinin EHEC (Enterohemorajik E.coli) grubuna ait E.coli 0157:H7 türü hayati tehlikeye neden olabilir.
EHEC Belirtileri
Bakteri bulaştıktan birkaç gün sonra ilk belirtiler şiddetli bulantı ve karın ağrısı olarak ortaya çıkar. Bunu şiddetli, kanlı ishal takip edebilir. Birlikte ateş ve kusma olabilir. Tedavi altına alınan hastalar gerekli müdahalerin ardından hızla iyileşebiliyor. Bazı kişilerde hastalık belirti vermeden, kendiliğinden iyileşebiliyor. Ancak bazı vakalarda EHEC ölümcül sonuçlar doğuruyor. EHEC ürettiği toksinle hastalık yapar. Özellikle yaşlılarda ve çocuklarda böbrek yetersizliğine yol açan HUS Sendromu’nun ortaya çıkmasına yol açabilir. Felç ve koma görülebilir. Bu durum, bazı hastaların hayatlarını kaybetmesiyle sonuçlanır.
EHEC Bakteritüründen korunmanın en kolay yolu, Diğer koli baisili bakterilerinde olduğu gibi, hijyenden geçiyor. Almanyanın Kuzeyinde salatalıktan başladığı düşünülen EHEC hastalığının Nedeni Hakkında, Almanyadan yapılan açıklamada, Bozuk Filizlerin EHEC hastalığına neden olduğu ve bu bozuk filizleri yiyen kişilerin, kanlı İshal başta olmak üzere, yüksek ateş, kusma gibi belirtilerle, hastanelere başvurduğu söylendi.
EHEC Bulaşıcı Mıdır ?
EHEC insandan insana bulaşabildiği için özellikle toplu yaşam alanlarında yayılmasını önlemek zor olabiliyor. Ancak alınacak bazı bireysel önlemler de korunmada çok etkili. EHEC’in yaptığı hastalıktan korunmak için tüketilen etin mutlaka iyi pişirilmesi gerekir. Ayrıca çiğ etin hazırlanması aşamasında kullanılan tüm mutfak aletlerinin dezenfekte edilmesi virüsün yayılmasını engeller. Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerini, iyi temizlenmemiş çiğ sebze ve meyveyi yemekten kaçınılmalı. Sık sık elleri yıkamak etkenin insandan insana bulaşmasının önüne geçer.
EHEC,EHEC Bakteri,EHEC Nedir, EHEC Belirtileri,EHEC Nedeni,EHEC Bulaşıcı Mıdır,EHEC belirtileri nelerdir, EHEC hastalığı

EHEC NEDİR EHEC BELİRTİLERİ Kategoriler: Genel EHEC NEDİR EHEC BELİRTİLERİ  Etiketler: , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home