Gebelikte Alkol Kullanımı

Hamilelik döneminde tüm bağımlılık yapıcı maddelerde olduğu gibi alkol kullanmakta zararlıdır. Hamilelik döneminde alkol kullanımı bebeğin düşük ağırlıkta olmasına, gelişme geriliğine neden olur.

Fetal alkol sendromu denilen ve bebeğin anne karnındayken alkole maruz kalması ile oluşan bir problem ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Zeka geriliği, gelişme bozukluğu, davranış bozuklukları, organ kusurları görülür. Başın normalden büyük ya da küçük olması, tavşan dudağı denilen dudak yarıkları, burunda şekil bozukluğu, anormal şekilli organlar, kalp şekil ve işlev bozuklukları, omurga bozuklukları, cinsel organ ve böbreklerde sorunlar fetal alkol sendromunun sonuçlarıdır.

Alınan alkol miktarı arttıkça olumsuz sonuçların görülme sıklığı ve şiddeti artmaktadır. Alkolün etkin maddeleri hücrenin gelişim döngüsünü bozar ve gelişim engellenir. Karaciğer ve böbrekler anneden gelen alkolü ne yapacağını bilemez ve işleyemez böylece o zamana kadar normal gelişen hücrelerde de hasar oluşturur. Alkol yine plasentanın fonksiyonlarını bozar ve bebek beslenmesi sekteye uğrar. Böylece her yönden bir gelişme geriliği ortaya çıkar.

Gelişim geriliğinin seviyesinde alınan alkolün çokluğu, alınma sıklığı, hamileliğin hangi aşamasında kullanıldığı belirleyici sol oynar. Örneğin hamileliğin ilk haftalarında alınan alkol organların oluşmasında sorunlara neden olurken, son aylarda alınan alkol beyin hücrelerini etkiler.

Alkol alan bir kadın normale göre daha fazla düşük yapma ve plasentanın erken ayrılma riski içindedir. Sorunlar sadece bununla kalmayarak doğumu izleyenzamanlarda eklem, kalp ve vücut ısısı sorunları baş gösterir.

Gebelikte Alkol Kullanımı Kategoriler: Genel Gebelikte Alkol Kullanımı  Etiketler: , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home