Gece yanığı ( zona ) hastalığı belirtileri

Gece yanığı zona  150x150 Gece yanığı ( zona ) hastalığı belirtileri

Gece yanığı olarak adlandırılan ve büyük acılara sebep olan hastalığın nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkındaki bilgileri bu makalemizde paylaşıyoruz. Hepinize sağlıklı günler geçirmeniz dileklerimizi iletiyoruzç

Gece yanığı ( zona ) belirtileri

Zona veya sinir ucu iltihabı olarak da bilinen hastalık Herpes zoster adı verilen suçiçeği virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Virüs, sinir düğümlerinde pasif bir şekilde yaşamını sürdürür. Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladığında, virüs aktifleşir ve gece yanığı denilen hastalık ortaya çıkar.

Suçiçeği geçirenlerin %20’ si zona hastalığına yakalanmaktadır. Hastalık bulaşıcı olmayıp sadece suçiçeği geçirmemiş olanlara bulaşabilmektedir. Fakat bu kişilerde zona değil, suçiçeği gelişir. Bölge olarak genelde sırt, karın, bacak, boyun ve yüzde meydana gelmektedir. Göz ve çevresi en tehlikeli olandır. Ayrı bir uzmanlık alanı istemektedir.Hastalık tekrarlayabilen bir hastalık olup, ilerleyen yaşlarda daha sık görülebilmektedir.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalık oluşmadan bir süre önce o bölgede hafif uyuşma ve kaşıntı olmaktadır. Hastalık zamanı bölgede yanma batma tarzında ağrı ve duyarlılık görülmektedir. Baş ağrısı ve ateş olabilir. Hastalık ilerledikçe deride yayılım devam etmektedir. Daha sonra kızarıklık ve 2–3 hafta kadar süren şeffaf su kabarcıkları meydana gelmektedir. Bu kabarcıklar koyu renkli kan ile dolar, sonra kabuklanır ve iyileşmeye başlar.

NEDENLERİ NELERDİR?

En çok etkileyen sebepler stres, depresyon ve travma gibi nedenlerdir. Çünkü bu gibi nedenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Yanı sıra bağışıklık sisteminin zayıfladığı lösemi, lenf oma, AIDS gibi hastalıklarda çok sık görülür. Ayrıca kemoterapi ve radyoterapi, organ naklinde kullanılan ilaçlar, uzun süreli kortizon kullanımı bağışıklık sistemini zayıflatabilir.

TEDAVİSİ NASILDIR?

Tedavide doktorunuzun önerisine göre antibiyotik tedavisi ve gerekirse ağrı kesici ilaçlar, kremler uygulanmaktadır. Soğuk pansumanlar ve dinlenme de hasta için faydalı olmaktadır. Tedavide erken davranmak zona sonrası şikâyetler için ve hastalığın tedavisi için çok önemlidir.

ZONA SONRASI
Nadiren aylar hatta yıllar boyu ağrılar kalabilir. Erken tedavide iz kalmayabilir. Genelde bağışıklık sistemi bozuk yaşlılarda ve bakteri enfeksiyonu gelişenlerde iz kalabilir.

Gece yanığı ( zona ) hastalığı belirtileri Kategoriler: Genel Gece yanığı ( zona ) hastalığı belirtileri  Etiketler: , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Bir yorum var
  1. durdu tepe dedi ki:

    ben antepten yazıyorum benım esim duaile ücgünde geciriyor ben yüzlercesine sahit oldum ama kesinlikle para almıyor ve bunu yaparken ben iylestiyorum demez sifa allahtandır der belki inanmıycasınız ama gercekten kesinlikle iylesiyor birgün biryaslı adam geldi ve gitmediyi doktor kalmamış ve üc günde gecti adam cok şaşırdı tlf 05394210480

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home