Gençleşmede yeni nesil mucize: PRP, Dr.Hande Akıncı, Doç.Dr.Emel Güngör ve Prof.Dr.Ferit Demirkan PRP hakkında bilmediğiniz her şeyi anlattı

421227″> Gençleşmede yeni nesil mucize: PRP, Dr.Hande Akıncı, Doç.Dr.Emel Güngör ve Prof.Dr.Ferit Demirkan PRP hakkında bilmediğiniz her şeyi anlattı

PRP yöntemiyle kişinin kendi kanı ayrıştırılarak elde edilen trombositler, sorunlu bölgelere enjekte ediliyor ve istenilmeyen kötü görüntü geride kalıyor.

PRP (platelet rich plasma), platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasına verilen isim. Bu yöntemde bir kişiden alınan az miktardaki kan, özel bir tüp içine konulduktan sonra santrifüj ediliyor ve elde edilen platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma, kişiye geri uygulanıyor.

Plateletler ne işe yarar?
Plateletler veya trombositler, vücudumuzda hasarlı dokuları onaran ve büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan elemanlarıdır. PRP uygulamasında hasarlı dokuya kan dolaşımıyla taşınabilecek olandan çok daha fazla platelet veriliyor. Bu amaçla diş implantlarında, ortopedik girişimlerde ve iyileşmeyen yara tedavilerinde başarıyla kullanılıyor.

Dermatolojide PRP uygulaması hangi amaçla yapılıyor?
Deri yaşlanması dış ve iç faktörlerin etkisiyle oluşan bir süreç. Bu süreçte derimiz bazı fiziksel özelliklerini kaybediyor. Derimizi gençleştirmeye yönelik girişimlerin birçoğunda (kimyasal soyma, lazer gibi) deride önce hasar yaratılıyor. Sonrasında yara iyileşmesinde olduğu gibi derinin iyileşme sureci destekleniyor.

PRP dermatolojide hangi alanlarda kullanılıyor?
Lazer, peeling, roller uygulamaları sonrası derinin hızla yapılanmasını sağlamak
Kırışıklıkları azaltmak
Deriye esneklik ve parlaklık kazandırmak
Sivilce, ameliyat, çatlak gibi her turlu yara izini azaltmak
Sac dökülmesini durdurmak

Hangi bölgelere uygulanıyor?
PRP genellikle yüz ve saçlı deriye uygulanıyor. Boyun, dekolte bölgesi, eller ve diğer vücut bölgelerine de uygulama yapılabiliyor.

Nasıl uygulanıyor?
Uygulamanın yapılacağı kişiden kan alınıyor, steril ortamda santrifüj edilerek plateletten zengin plazma elde ediliyor. Bu plazma, enjeksiyon yoluyla deri içine veriliyor veya lazer, roller uygulamaları sonrası kağıt bir maskeyle cildin emmesi sağlanıyor. Derin kırışıklıkları gidermek amacıyla dolgu olarak da kullanılabiliyor.

Avantajları neler? Yan etkisi var mı?
PRP uygulamasında, kişinin kendi kanından ayrıştırılan plateletlerin kullanılması ve bu işlemlerin steril şartlarda yapılması en önemli avantaj. Enfeksiyon ve alerji riskinin yok denecek kadar az olması sebebiyle son derece güvenilir bir yöntem.
Yan Etkileri
Bugüne kadar bilinen bir yan etkisi yok. Platelet sayısı yetersiz hastalara ve kanser hastalarına uygulanmıyor.

Kaç seans sürüyor?
2-3 hafta arayla 3-4 uygulama yapılması öneriliyor. İlk uygulama sonrası ciltte sağlıklı bir parlaklık ve ışıltı görülüyor, ancak tam etki yinelenen uygulamalarla elde ediliyor.

Gençleşmede yeni nesil mucize: PRP, Dr.Hande Akıncı, Doç.Dr.Emel Güngör ve Prof.Dr.Ferit Demirkan PRP hakkında bilmediğiniz her şeyi anlattı Kategoriler: Cilt Gençleştirme Yöntemleri Gençleşmede yeni nesil mucize: PRP, Dr.Hande Akıncı, Doç.Dr.Emel Güngör ve Prof.Dr.Ferit Demirkan PRP hakkında bilmediğiniz her şeyi anlattı

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home