Göbek deliği yanında şişlik neden olur

Fıtık; karın bölgesindeki organların karın içini saran zarın oluşturduğu bir kese içerisinde, destek dokuların zayıf veya yırtık bir bölgesinden dışarı doğru çıkmasıdır. Göbekteki şişlik ve ağrı göbek fıtığının habercisi olabilir.

İSTANBUL – Yaklaşık 100 kişiden 5’inde fıtık şikayeti var. Bunların yüzde 9 ‘unu göbek fıtığı oluşturur. Göbek fıtığı doğumdan itibaren her yaşta ve cinste ortaya çıkabildiği gibi fazla doğum yapmış kilolu bayanlarda görülme oranı daha yüksek.

Fıtığın karın duvarında çeşitli bölgelerde oluşabileceğini söyleyen Memorial Hastanesi Genel Cerrahi ve Organ Nakli Bölümü’nden Op. Dr. Yücel Yankol, tedavi edilebilmesi için erken teşhisin şart olduğu “Göbek fıtığı ve tedavi yöntemleri” hakkında bilgi verdi:

ÖNEMLİ NEDENLERDEN BİRİ AŞIRI AĞIR KALDIRMAK
Göbek fıtığı oluşması için öncelikle göbekte bir zayıflık olması gerekir. Bu zeminde karın içi basıncı artıran, kronik öksürük, kabızlık, aşırı ağırlık kaldırma, idrar yaparken zorlanmaya sebep olan durumlar (prostat şikayeti), fazla kilo, aşırı kilo kaybı, çok sayıda hamilelik, asit ve karında kitleler göbek fıtığına sebep olabilmektedirler.

GÖZLE GÖRÜLEN ŞİŞLİK VE ŞEKİL BOZUKLUĞU
Belirgin olması durumunda göbek bölgesinde gözle görülebilen bir şişlik ve şekil bozukluğu mevcuttur. Göbekte baskı hissi ve künt bir ağrı da şişliğe eşlik eder. Parmak ile göbek halkası hissedilir. Şişlik içeriye doğru itilebilir. Şikayetler fiziksel aktivite ile artabilmektedir.

BÜYÜMÜŞ FITIKDA TEK TEDAVİ AMELİYAT
Göbek fıtığının içinde genellikle karın içi yağ dokusu olan omentum ve ince bağırsak bulunur. Göbekteki şişlik içeriye itilemiyorsa, hassasiyet artmışsa, tuvalet yapamama, bulantı ve kusma olmuşsa, akla dışarıya çıkan karın içi organların fıtık deliğinde sıkışması sonrası dolaşımın bozulması, doku harabiyeti olduğu ve sıkışan organın canlılığını kaybetmeden acil ameliyat gerektiği akla getirilmelidir.

Erişkin döneminde göbek fıtığının tek tedavisi cerrahidir. Göbek fıtığı zaman geçtikçe büyümesi ve kilolu hastalarda ciddi sorunlara sebep olabilmesi nedeniyle başlangıç halinde küçük boyuttayken ameliyat ile onarılması daha kolay ve sonuçları açısından daha başarılıdır. Ameliyat öncesi ideal olan hasta kilolu ise kilo vermesi ve karın içi basıncı arttıran etkenlerin (kronik öksürük, kabızlık, prostat şikayetleri, asit vb) tedavi edilerek ortadan kaldırılmasıdır. Ameliyat esnasında genellikle göbek çukuru korunmaya çalışılır. Ameliyat açık yöntemler (Primer kapama ve yama ile tamir) veya laparoskopik (kapalı) yöntem ile gerçekleştirilir.

Göbek deliği yanında şişlik neden olur Kategoriler: Genel Göbek deliği yanında şişlik neden olur  Etiketler: , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
4 yorum var
 1. mahmut y. dedi ki:

  bende de bu bi kaç aydır ara ara ağrı yapıyor ben bunu parmağımla itiyorum rahatlama oluyor .
  ne yapmam lazım tehlikesi çok mu .
  işlerim yoğun şu an patrondan izin alamam . istesemde vermez . ne yapmam lazım. en kısa zamanda mail atarsınız sevinirim.
  ne gibi tehlikesi olur ,,,
  şimdiden teşekkürler.

 2. Nur dedi ki:

  Bendede iki haftadır ver çok agrıyo acile gittim fıtık diyoşar etrafımdakiler göbek düşmesi dio ne yapmalıyım

 3. Ayşe dedi ki:

  Benimde 2 gündür göbek deliğin üstünde ağrı var eğildinde falan daha çok ağrı oluyo ve ameliyattan çok korkuyorum ne yapmam lazım ve sıkıntılı bir durum mu acaba

 4. Mehmet dedi ki:

  Benim de Göbeğimin Sag Üstü Şişik Ciğerimden Ameliyatlyım Ama Sol Tarafta Ameliyat Yerim Ne Yapmalıyım ve çok Kabızım

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home