Gözde çıkan uçuğa dikkat

625064002090 Gözde çıkan uçuğa dikkat

Stresli, yorgun dönemlerde özellikle dudak ve burun kenarlarında görülen uçuklar, göz sağlığını da tehdit ediyor.

Göz içi ve kapağında kırmızı zemin üzerinde öbekler halinde, saydam, küçük, inci tanesi (vezikül) şeklinde oluşan ve gözde ağrıya neden olan göz uçuğu erken müdahele edilmediği takdirde kornea nakline kadar giden ciddi göz hasarları ile sonuçlanabiliyor.

Derinin herhangi bir yerinde su kabarcıkları ve yaralara neden olan bir virüs olan ve genellikle ağız ve burun etrafında veya cinsel bölgede oluşan Herpes Simpleks Virüs (HSV), bilinen adıyla göz uçuğu, deride oluşabildiği gibi göz ve göz kapaklarında da gelişebiliyor. Dünyagöz Ankara Hastanesi’nden Op. Dr. Volkan Matben’e göre göz içi ve kapaklarda oluşan uçuklar ciddiye alınmadığı takdirde kornea nakline kadar giden ciddi göz problemleriyle karşı karşıya getirebilir.

Uçuğa neden olan Herpes virüsünün stres, yorgunluk, üzüntü, travma, soğuk, güneş ışığı, ateşli hastalıklar, adet dönemi, vücuttaki diğer enfeksiyonlar gibi durumlarda harekete geçtiğini ifade eden Op. Dr. Matben, “Her iki gözde birden uçuk çıkmasının bağışıklık sistemi ile ilgili bir zayıflığa, hastalığa işaret eder. Herpes simpleks virüsünün 2 tipi vardır. Göz ve dudaktaki Tip 1′dir. Göz uçuğunda, sıklıkla tek göz etkilenir, sadece hastaların yüzde 3′ünde iki göz de tutulur” dedi.

Tedavide hastalığın tipine ve seyrine göre antiviral damla-pomad, kortizonlu damlalar, antiviral haplar kullanıldığını söyleyen Op. Dr. Matben şöyle konuştu: “Korneadaki göz uçuğu hiç iz bırakmadan geçebileceği gibi, korneayı derinlemesine etkileyerek görmeyi kalıcı şekilde azaltabilir; kornea delinebilir veya nedbe dokusu gelişir. Bu durumlarda tedavi kornea nakli olmalıdır. Göz uçuğu için yapılan kornea naklinde başarı oranı yüzde 50-80 civarındadır. Ama yeni nakil edilen korneayı virüs tekrar enfekte edebilir.”

GÖZ UÇUĞUNU NASIL TANIRSINIZ?

Göz kapağında şişlik-kızarıklık-kabarcıklar, kabarcıklar gelişmeden önce deride kaşıntı ve hassasiyet göz uçuğunun belirtileri. Kabarcıklar kolaylıkla patlar ve sızıntılı, kabuklu bir hal alırlar. Kabuklar kalktığında altta kırmızı bir deri görülür. Gözlerde kızarma, akıntı, kornea etkilendiğinde ağrı, ışık hassasiyeti, batma, yaşarma, gözde kızarıklık, ağrı, görme bulanıklığı, kulak önündeki lenf bezlerinde şişlik diğer belirtiler.

Virüsün bulaşmasını engellemek için uzmanların yaptıkları tavsiyeler işe şunlar: “Bebekler, çocuklar ve diğer insanlar sık sık öpülmemelidir. Uçuklu insanın kullandığı bardak, çatal, havlu ve diğer kullanılmamalıdır. Uçuğa dokunulmamalı, dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken enfekte bölgeye dokundurdukları malzeme ile başka yerlere özellikle gözlere dokunmamalıdır. Hem bulaşma hem de yaranın mikrop kapmaması için uçuğun kabukları ile oynanmamalıdır. Uçuğu aktive edecek stres, aşırı yorgunluk gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Uçuk ön belirtileri oluşmuşken, virüslere karşı etkili (anti-viral) bir krem kullanmak faydalı olabilir.”

SABAH

Gözde çıkan uçuğa dikkat Kategoriler: Genel Gözde çıkan uçuğa dikkat  Etiketler: , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home