Güneş kremi üzerindeki terimler ne anlama geliyor, Güneş Kremi Alırken Dkakt Etmemiz Gerekenler, Güneş Kremlerine Dikkat

190666″> Güneş kremi seçerken sadece koruma faktörünü dikkate almanızın nedeni üzerindeki etiketi okuyunca hiçbir şey anlamamanız mı? Bu haberden sonra artık daha bilinçlisiniz.

Kimyasal güneş koruyucular: Benzofenon, salisilat ve sinnamat gibi içerikler cilt yüzeyinde bir tabaka oluşturarak henüz UV ışınlarını cilde nüfuz etmeden absorbe eder.
Fiziksel güneş koruyucular: Etkisini güneşin UV ışınlarını geri yansıtarak gösterir. Çinko oksit ve titanyum oksit içeren ürünlerdir.
Fotoaging: Güneş hasarına bağlı cilt yaşlanmasıdır. Sonucunda ince kırışıklıklar, çizgi, leke ve dokuda sertleşme oluşur.
SPF (Güneş Koruma Faktörü): Güneş koruyucu ürünün, seni güneşin zararlı etkilerinden ne kadar süre ile koruyacağını söyleyen rakamdır. Güneş koruyucu kullanmadığında 10 dakika içerisinde cildin kızarmaya başlar. SPF 15 özelliğinde güneş kremi ise sen yanmaya başlamadan cildini 15 kat (diğer bir deyişle 150 dakika) daha uzun süre korur.
UVA: Cildin derinlerine kadar nüfuz eden, cilt kanserine ve fotoaging’e neden olan ultraviyole ışınıdır.
UVB: Cildin en dış katmanını etkileyen ışınlardır. UVA ışınlarından daha kısa dalga boyundadır. Bronzlaşma ve cilt kanserine zemin hazırlamaktan sorumludur.
Yıldız dereceleri: Gıda ve İlaç İdaresi’nin üzerinde çalıştığı koruyucu kremlerin etiketinde görmeye hazırlıklı olman gereken yeni bir sistem. Yıldızlar sağladığı güneş korumasına göre birden dörde kadar derecelendirilebiliyor (en düşük için: 1; en yüksek için: 4)
Suya dayanıklı: SPF özelliğindeki güneş kremi suda 40 dakika etkisini göstermeye devam eder. “Ekstra suya dayanıklı” olanlar ise bu süreyi 80 dakikaya çıkarır.
Su geçirmez: Hiçbir güneş kremi su geçirmez değildir. Gıda ve İlaç İdaresi bu terimin etiketten çıkarılmasını öneriyor.

Güneş kremi üzerindeki terimler ne anlama geliyor, Güneş Kremi Alırken Dkakt Etmemiz Gerekenler, Güneş Kremlerine Dikkat Kategoriler: Güneş Yanıklarının Çözümleri Güneş kremi üzerindeki terimler ne anlama geliyor, Güneş Kremi Alırken Dkakt Etmemiz Gerekenler, Güneş Kremlerine Dikkat  Etiketler:

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home