Güneş sütleri ve yağları ne işe yarar, Güneş kozmetiklerinde hangi maddeler var, Güneş kozmetiklerindeki koruyucu faktör neyi gösterir

190664″> Güneş kozmetikleri olarak bilinen bu ürünler cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyucu özelliklere sahip bileşimlerdir. Güneş kozmetiklerinde bulunan kimyasal filtreler güçlü ultraviyole ışınlarının büyük bölümünü süzer.

Güneş kozmetikleri güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmeli ve güneşi altında birer saat aralıklarla yeniden uygulanmalıdır. Burun, kulaklar, elmacık kemikleri, omuz başları gibi vücudun çıkıntılı bölümleri özel bir dikkat gerektirir. Koruyucu bileşimler bu bölgelere daha sık sürülmelidir. Güneş kozmetiklerinin sık uygulanması güneşte risksiz kalış süresini uzatmaz, ancak daha iyi bir korunma sağlar.

Güneş kozmetiklerinde hangi maddeler var?

Güneş yağı, güneş kremi ve güneş sütü adıyla piyasada çeşitli bileşimlerde 11 temel madde değişik oranlarda bulunur:

Su, güneş kozmetiklerinde çözücü maddedir.

Yağlar, bileşimin cilt üzerinde kolay yayılmasını sağlar.

Emülgatörler, su ve yağda çözünen maddeleri karıştırır.

Stabilizatörler, bileşimdeki maddeleri bir arada tutar.

Katılaştırıcı maddeler, bileşime koyu bir kıvam verir.

Nemlendiriciler ve nem düzenleyiciler, bileşimin ve cildin kurumasını önler.

Koruyucu ve anti-oksidanlar, bileşimde bakterilerin üremesini engeller.

Filtre maddeleri, güneş kozmetiklerinin koruyucu etkisini sağlayan kimyasal süzgeçlerdir. Bunlar zararlı UV ışınlarını emerek etkisiz duruma getirir.

Parfümler, bileşimin yağ kokusunu ve cildin ter kokusunu giderir, böcekleri ciltten uzak tutar.

Aktif maddeler, derinin yenilenmesini hızlandırır, iltihap olaylarını önler.

Renk maddeleri, deriye bronz renk verir, ancak derinin koruyucu pigment üretimine katkıda bulunmaz.

Güneş kozmetiklerindeki koruyucu faktör neyi gösterir?

Güneş kozmetiklerinin üzerinde rakamla gösterilen koruyucu faktör, bu bileşimlerde bulunan koruyucu filtre maddelerinin gücünü gösterir. Sözgelimi koruyucu faktörü 4 olan bir güneş sütü, kişinin cildinde kızarıklığın ortaya çıkış süresinden 4 kat daha uzun kalabilmesini sağlar. Koruma faktörü 6 olan bir bileşim ise, güneş yanığından korkmadan güneşte kalma süresini 6 katına çıkarır. Ancak koruyucu faktör, her cilt türünün kendine özgü korunma süresine bağlıdır. Örneğin, açık tenli kişilerin kızarıklık oluşmadan güneşte kalma süresi 5-10 dakikadır. Koruma faktörü 4 olan bir bileşim, açık tenli kişinin en fazla 40 dakika güneşte kalmasına izin verir. Oysa buğday tenli kişilerde cildin kendi koruma süresi 20-30 dakikadır. Bu kişiler koruma faktörü 4 olan bir bileşimi sürdüğünde 2 saat kadar güneşlenebilir. Ancak bu süreler hava durumu, güneşin konumu, çevreden ultraviyole yansıması (su ve kar gibi yansıtıcı ortamlar korunma süresini kısaltır) gibi çeşitli çevre faktörlerine de bağlıdır. Bu nedenle güneş kozmetiğinin koruyucu faktörü, tek başına kalma süresini belirleyen bir ölçüt değildir.

Güneş sütleri ve yağları ne işe yarar, Güneş kozmetiklerinde hangi maddeler var, Güneş kozmetiklerindeki koruyucu faktör neyi gösterir Kategoriler: Güneş Yanıklarının Çözümleri Güneş sütleri ve yağları ne işe yarar, Güneş kozmetiklerinde hangi maddeler var, Güneş kozmetiklerindeki koruyucu faktör neyi gösterir

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home