Habis Melanom

Habis Melanom

Belirtiler
– Melanomun yüzeysel yayılması; gövde veya kol ve bacaklarda sınırı düzensiz küçük lezyon ve kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah noktalar,
– Nodüler melanom: Parlak sert, beyazdan siyaha kadar şişkinlik veya yaraların cilt üzerinde herhangi bir yerde görülmesi,
– Acra lentiginous melanom: Avuçlarda, topuklarda, el ve ayak parmaklarının uçlarında veya mukozalarda koyu renk lezyonlar,
– Lentigo maligne melanom: Güneşe aşırı derecede maruz kalan ciltte büyük kahverengimsi leke üzerinde daha koyu benekler.

Habis melanom en öldürücü, fakat en az görülen cilt kanseridir. Tipik olarak cildin pigmanını melanin üreten hücrelerden doğar. Bu kanserlerin yüzde 70 kadarı normal ciltte oluşur; yüzde 30 kadarı ise daha önceden mevcut olan bir benin aniden değişiklik göstermesiyle oluşur. (renk, büyüklük değişikliği, kaşıntı, ağrı, kanama, şişme).

Bu kanser ilk olarak çevresindeki dokuya yayılır ve bu safhada iyileştirilebilme oranı yüksektir. Tedavi edilmezse, tümör bundan sonra aşağı yukarı doğru cildin diğer bölgelerine veya lenf düğümlerine veya iç organlara atlar.

Vakaların yüzde 70′inde yüzeysel yayılma olur ve her yaşta görülebilir. Nodüler melanom ülserleşip asla iyileşmeyebilir. Cildin herhangi bir yerinde ve genellikle 20 ile 60 yaşları arasında gelişir. Acral lentiginous melanom, vakaların yüzde 10′unu teşkil eder ve yaşlılıkta daha fazla görülür. Lentigomaligne melanom vakaların yüzde 5′inde oluşur. Sıklıkla yaşlılarda görülür ve yaşlı deriyle bağlantılı sayılır.

Kanserleşmeden yıllar önce, selim bir kahverengi leke belirebilir. Melanomun en büyük nedeninin güneş ışığı olduğu düşünülmektedir. En dayanıklı, koyu renk cilttir. Melanoma dönüşebilen bazı benler aynı aile fertleri arasında görülebilir.

Teşhis

Doktorunuz melanomu gözle muayene ederek tanıyabilir. Teşhisi doğrulamak için biyopsi yapılmalıdır. Başka yerlere atlamış olma ihtimali varsa tam bir muayene, göğüs röntgeni ve CT (bilgisayarlı tomografi) gerekebilir.

Habis Melanom Ne Kadar Ciddidir?

Erken safhada derhal tedavi etmek, vakaların yüzde 85′inde iyileşme sağlar. Tümör aşağıya doğru ilerlediği veya lenf düğümlerine veya diğer organlara atladığı zaman 5 yıl yaşama oranı yüzde 30′dur.

Tedavi
Tümörün cerrahi yoldan çevresindeki büyük bir cilt bölümü ile birlikte çıkarılması ve aynı zamanda yakındaki lenf düğümlerinin de çıkartılması gerekebilir. Diğer tedaviler arasında kanser ilaçları ve immunoterapi bulunabilir. lmmunoterapide bağışıklık sisteminizi kanserli dokuyu yok etmek için uyarmak üzere bir aşı yapılır. Nüksetme ihtimaline karşı düzenli kontroller bu kanserin uzun dönemde takibinin gerekli bir parçasıdır.
Etiketler: beyazdan siyaha kadar şişkinlik, ciltte siyah noktalar, Habis Melanom, koyu renk benekler, nodüler melanom, parlak sert, parmak uclarında koyu renk lezyonlar

Habis Melanom Kategoriler: Cilt Kanseri Habis Melanom  Etiketler: , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home