Hamilelik hormonu zayıflatır mı?

 Hamilelik hormonu zayıflatır mı?

Hamilelerin idrarından elde edilen aşı zayıflamak amacıyla kullanılıyor. Dünyada moda olan yöntemi savunanlar da var karşı çıkanlar da. Yöntem, Türkiye’de aralarında ünlülerin de olduğu 7 bin kişi tarafından kullanıldı

Dünyada zayıflamak isteyenler için yeni bir trend başladı; hamilelik hormonu aşısı. Amerika’da son dönemde bir moda akımı gibi yayılıyor. Kadın-erkek pek çok kişi kendine bu aşıyı yapıyor. hCG hormonu, hamilelerin idrarlarından elde ediliyor. Mucizevi etkisi olduğunu düşünenlerle, yan etkilerinin bol olduğunu savunanlar bu yöntemi bol bol konuşuyor. New York Times bu yönteme ve tartışmalarına sayfalarca yer verdi. The Dr. Öz Show‘da bu yöntemi kullanıp zayıflayanlarla, yan etkileri nedeniyle zarar görenler karşı karşıya geldi. Hollanda Kraliyet Ailesi’nden Türkiye’deki ünlü isimlere kadar pek çok kişinin kullandığı bu aşı çılgınlık mı, yoksa yeni zayıflama iksiri mi, uzmanlar anlattı.

7 BİN KİŞİ BU AŞIYLA ZAYIFLADI
Hamilelik hormonu aşısını Türkiye’de yaygın olarak kullanan beslenme ve diyet uzmanı Dr. Ender Saraç, bu yöntemle ilgili sorularımızı yanıtladı:

– Şimdi dünyada yeni trend, hamilelik hormonu aşısı ile zayıflamak. Türkiye’de de bu yöntem kullanılıyor mu?
– Amerika’da yeni trend oluyor ama ben 2006′dan beri uyguluyorum bu yöntemi. Yaklaşık 7 bin hasta üzerinde kullandım bu yöntemi. Aralarında ünlü isimler de oldu, hepsinde başarılı sonuçlar aldık. Ayrıca hiçbir yan etkiye ve zarara rastlamadık. Göbek ve karın çevresindeki yağların erimesinde çok etkili. Ayda 1.5 kg verdiği halde iki beden incelen hastalarım oldu.

– Dünya bu yöntemi yeni yeni tartışmaya başladı, büyük bir dalga halinde yayılıyor. Siz nasıl 7 bin hasta üzerinde uyguladınız?
– Bu yöntem çok yeni değil. 90′lı yıllarda bulundu. Güney Afrikalı doktorlar bu aşıyı inmemiş testis vakalarında kullanırken, bunların çoğunun obez olduğunu ve bu aşıyı kullanırken vücutlarında büyük bir daralma olduğunu görüyorlar. Bu yıllarda furya gibi patladı. Ancak ilaç firmaları bu yöntemi çok tercih etmedi. Tamamen doğal bir yöntemdi, o nedenle üzerinde durmadılar. Hollanda Kraliyet Ailesi hep çok ince görüntüsü ile tanınır. 2006 yılında kraliyet ailesinin doktoru bu yöntemi aile üyelerinin kullandığını açıklayınca Avrupa’ya yayıldı. Biz de o günden sonra kullanmaya başladık.

– Bu aşının günde 500 kalorilik rejimle birlikte yapılması öneriliyor. Siz bu yöntemi nasıl uyguluyorsunuz?
– Ben paket program halinde tatbik ediyorum. 23 günlük kür olarak hastalara veriyorum. Sulandırarak hazırlıyoruz ve hastaların göbeklerine yapmalarını istiyoruz. Çok düşük dozda verildiği için hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Ancak dünyada yaygın olarak kullanımından farklı olarak, 500 kalorilik bir diyet asla önermiyorum. Ben buna yan etkileri nedeniyle cesaret edemedim. Bizim bu aşının yanında uyguladığımız diyet tamamen yağsız mönülerdir. Protein ağırlıklı yağsız diyet listeleri hazırlıyoruz. Yağdan bu dönemde kaçılması gerekiyor, o nedenle vücuda yağlı krem bile sürülmesini istemiyoruz. Çünkü hCG, vücutta bulduğu yağların erimesi için uğraşıyor. Bizim hedefimiz de karın bölgesindeki yağlar, bu dönemde hedef şaşırsın istemiyoruz.

– hCG, hamile kadınların idrarlarından yapılıyormuş. Hastalar buna tepki göstermiyor mu?
– Bu yöntemi ‘hamile kadınların idrarları zayıflama ilacı oldu’ diye yanlış lanse edenler oldu. hCG tamamen Allah yapımıdır. Hamile kadınların idrarlarından yapılır ama sterilize edilir. Artık ilaç haline getirilmiştir ve inmemiş testis tedavisiyle kısırlık tedavisinde kullanılır. Bunların ağızdan alınan dil altı damlaları da var ama onlar yerine aşıları tercih ediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, eczanede satılan hCG’leri kullanıyoruz. Ama olduğu gibi vermiyoruz. Biz bunu hastaya göre sulandırıyoruz, yani kısırlık tedavisinde kullanılandan çok çok daha düşük dozlarda alınıyor. Hasta kendi kendine uygulayabiliyor. Ancak hep kontrolümüz altında oluyor.

ERKEKLER DE KULLANABİLİR
– Bunu erkekler de kolaylıkla uygulayabiliyor mu? Kadınlık hormonu olduğu için erkekte yan etkisi oluyor mu?
– Ben bunu kendimde bile kullandım. İki seans yaptım ve çok başarılı oldu. Pek çok erkek hastada kullandım, çünkü hCG anneden bebeğe geçer. Kız ya da erkek bebek de olsa bundan faydalanır ve fazlası annenin idrarıyla dışarı atılır. Bu nedenle erkek bebek de annesinin karnındayken bunun yüzlerce kat fazlasını zaten alır.

Bu yöntemle zayıflayanların daha sonra verdikleri kiloları koruma ya da geri almaları nasıl oluyor?
– Bu yöntemi kullananlar hemen başarılı oldukları için çok daha motive oluyorlar. Bizim hastalarımızdan verdikleri kiloyu hemen geri alanlara pek rastlanmıyor.

– Obezlere mi kullanıyorsunuz, hafif kilosu olanları mı tercih ediyorsunuz?
– İki grupta da etkili oluyor. Bu nedenle ayrım yapmıyoruz.

– Bu aşıyı kesinlikle yapmadığınız bir grup var mı?
– Buluğ çağındakilere yapmıyoruz. Kanserli hastalarda uygulamıyoruz. Troid nodülü olanlara önermiyoruz. Yumurtalık kistlerini mutlaka kontrol ettirtiyoruz, böyle bir risk varsa kullanmıyoruz. Hatta bu yöntemi uygulamadan mutlaka bir jinekolojik muayene istiyoruz. Gebelerde kullanmıyoruz.

 Hamilelik hormonu zayıflatır mı?

Dr. Öz, ‘Araştırmaya değer’ dedi

Hamilelik hormonu aşısı ile zayıflama konusu, The Dr. Öz Show’a reyting rekorları kırdırdı. Bu yöntemi kullanıp inceldiklerini anlatanlar, zarar gördük diyenlerle karşı karşıya geldi. Programdan sonra dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz yöntemle ilgili reçetesini şöyle yazdı:
radioBullet Hamilelik hormonu zayıflatır mı? Bu tarz takviyeler, doktor reçetesi ve kontrolü haricinde internet ve/veya başka satış kanallarından kesinlikle satın alınmasın.
radioBullet Hamilelik hormonu zayıflatır mı? Günlük alacağınız kalori miktarını 1200 kalorinin altına indirmeyin. Bunun altında vücut, kendini kıtlıkta hissedecek ve diyeti bıraktığınız zaman kiloları fazlasıyla geri alacaksınız.
radioBullet Hamilelik hormonu zayıflatır mı? Konuyla ilgili yeni araştırmalara ihtiyaç var. Çünkü 50 yıldır yapılan araştırmalar hGC’nin neden iştahı azalttığı yönünde herhangi bir bilimsel kanıt bulamadı. Yine de araştırmaya değer buluyorum. Çünkü, hCG’yi araştırarak obezite ya da kilo sorunu olanlara yeni çözümler bulabiliriz.

 Hamilelik hormonu zayıflatır mı?

Yeni bir zayıflama miti daha

DR. AYÇA KAYA (BESLENME VE DİYET UZMANI)

“hCG aslında hamilelik hormonudur. Kadınlarda sadece gebelikte salgılanır ve sağlıklı bir gebeliğin gelişimi için çok önemlidir. Şimdi düşünün bir kere, eğer bu hormon gerçekten zayıflatsaydı bütün gebelerin incecik olması gerekirdi. Bu hormonun uygulamasının uzun dönem etkileri ile ilgili bir araştırma yok. Yani sırf zayıflayayım diye yapılan bir uygulamanın, ileriki yıllarda karaciğerinize, böbreğinize, kalbinize nasıl etkileri olacağı bilinmiyor. Bu zayıflama yöntemiyle birlikte önerilen diyet, bizim tıpta çok düşük kalorili diyetler dediğimiz gruptur. Bu diyetler vücutta sıvı-elektrolit dengesizliği yapar ve tehlikelidir. Sağlıklı bir yaşamınız olmasını istiyorsanız, bırakın kendinize iğne yapmayı içtiğiniz suyun kalitesine bile dikkat edin.”

 Hamilelik hormonu zayıflatır mı?

Kanser yapabilir

PROF. DR. DR. ZİYA MOCAN (OBEZİTE VE METABOLİZMA UZMANI)

“Sonuçta bu bir östrojen hormonudur. Vücuda gereksiz yere verildiğinde dengesini bozar. 500 kalorilik diyetle birlikte uygulanması öneriliyor ki bu çok sakıncalı; vücut bu kadar az kaloriyle sarsılır, zarar görür. Kilo verilse bile anında alınır. Saç dökülmesi gibi sorunlar doğurur. Over kanserlerini tetikleyebilir, memede kistik bir yapı varsa kansere dönüşmesine neden olabilir. Kabızlık, safra taşı, yorgunluk, baş ağrısı ve adet görememe gibi yan etkileri olabilir. Küçük miktarlarda alındığı söyleniyor ama bazı insanlarda bu miktarı bile kanserojen etki yapabilir.”

KAYNAK: Esra TÜZÜN- SABAH

Hamilelik hormonu zayıflatır mı? Kategoriler: Genel Hamilelik hormonu zayıflatır mı?  Etiketler: , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Bir yorum var
  1. Melike dedi ki:

    Hcg ignesini nasil temin edebiliriz?

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home