Hastalık Emzirmeyle Bebeğe Geçer mi ?

Anne sütünün, bebeğin bağışıklık sisteminin gelişiminin tamamlanmasına kadar en doğal koruyucu olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Anneler hasta olduklarında da bebeklerini emzirebilirler.” uyarısında bulunuyor.
 
Emziren annelerin grip ya da soğuk algınlığına yakalandıklarında ‘Bebek hastalanır’ düşüncesiyle süt vermemenin yanlış olduğunu belirten Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Özcan, yeni doğan bebeğin ilk 6 ay kesinlikle anne sütünden mahrum bırakılmaması gerektiğini söyledi.
 
Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini en iyi şekilde sağlayacak tüm minerallerin fazlasıyla anne sütünde bulunduğunu kaydeden Uzm. Dr. Özcan, anne sütü ile beslenen bebeğin, normal besin alan bebeklere göre hasta olma riski çok daha az olduğunu dile getirdi.
Hasta iken emzirmenin ve halk arasında bilinenin aksine sezaryen doğumun anne sütü vermeye engel olmadığının altını çizen Özcan, anne vücudunun hastalığa karşı oluşturduğu antikorların sütle birlikte bebeğe geçeceğini ve bebeğin hastalığa karşı savunmasını sağlayacağını söyledi.
 
KORKMAYIN HASTALIK ANNE SÜTÜYLE BEBEĞE GEÇMEZ
Hasta annenin bebeğini hiçbir sakınca olmadan emzirebileceğini vurgulayan Bursa Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Özcan, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren annenin de bebeğini gönül rahatlığıyla emzirebileceğini kaydetti.
 
Annenin emzirmesinin hastalık sırasında vücudunda yapılan antikorları bebeğe vermesi açısından koruyucu olduğunu belirten Dr. Özcan şöyle devam etti: “İshal geçirmekte olan anne de bebeğini emzirebilir, ancak bebeğini emzirmeden önce ellerini özenle yıkaması çok önemlidir. Bebeklerini emzirmeden önce annelerin ellerini yıkaması her zaman uyulması gereken bir davranıştır. Annenin hastaneye yatacak kadar ağır hasta olması ya da bebek için sakıncalı ilaç alması durumlarında emzirme sakıncalıdır. Tüberküloz tedavisi gören annenin balgamı temizlenmiş ve ev tedavisine geçilmiş ise bebeğini emzirmesinde sakınca yoktur.”
 
Gebelik ve adet dönemi sırasında annelerin emzirmeye devam edebileceğine vurgu yapan Özcan, “Sezaryen doğum, anne sütü vermeye engel değildir. Emziren anneler sigara içmekten kaçınmalıdır. Sigara içen annelerin sütlerinde bebekler için zararlı toksik maddeler yüksek oranda bulunmaktadır. Emzirmekte olan annelerin alkol almamaları, çay-kahve gibi içecekleri aşırı tüketmemeleri önerilmektedir. Bebekler, özellikle hastalandıklarında birçok besini reddederse de anne sütünü kolayca alırlar.” açıklamalarda bulundu.
 
-star

Hastalık Emzirmeyle Bebeğe Geçer mi ? Kategoriler: Genel Hastalık Emzirmeyle Bebeğe Geçer mi ?  Etiketler:

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home