Hiç bilinmeyen melengiç kahvesi

 Hiç bilinmeyen melengiç kahvesi

Melengiç denince ilk aklımıza gelen kuşkusuz melengiç kahvesidir. Birçok kişinin bilmediği menengiçin onlarca faydası bulunuyor.

Melengiç o kadar faydalı bir bitkidir ki bu yüzden geçmişte Mersin ve Tarsusta yaşayan insanların bu bitkiye tapdıkları rivayet edilmektedir.

Öksürüğü keser.

Balgam söktürür.

Nefes açıcıdır.

Nefes darlığına iyi gelir.

Antiseptik özelliği vardır.

Gögsü yumuşatır.

Solunum yollarına faydası vardır.

Ayak terlemelerini önler.

Yaraları tedavi eder.

Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.

Ses tellerine iyi gelir.

Mide ağrılarını dindirir.

Melengiç nerelerde bulunur?

Melengiç ülkemizde Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Özellikle Gaziantep, Hatay, Adıyaman, Gölbaşı, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis’te yetişir

Melengiç Kahvesinin hikayesi

Kurtuluş savaşının yaşandığı yıllarda kahve taşıyan kervanların Anadolu’ya gelememesinin üzerine halk dağlarda yetişen Melengiç’i havanda döverek kahve haline getirmiş, şeker yerine de pekmez kullanılmıştır.

Melengiç Kahvesi nasıl hazırlanır

• Her fincan süt için bir tatlı kaşığı Menengiç kahvesi cezveye koyarak kısık ateşte kaynatınız. İsteğe göre şeker ilave derek servis yapınız.

Pratik olarak hazırlamak için

Her fincana bir tatlı kaşığı Menengiç kahvesi iki tatlı kaşığı kahve kreması (süt tozu) kaynar su ilave derek servis yapınız.

• Pişirilmeden sade şekilde de yenebilir.

Türk uslu pişirmek için

Cezveye her fincan için iki çay kaşığı kahve, istege göre şeker ilave edilip kısık ateşte bi iki taşım kaynatılır. Bir süre bekledikten sonra servis yapılabilir.

Hazır Kahve Usulü Hazırlamak için

Her fincan için bir çay kaşığı kahve, iki çay kaşığı kahve kreması isteğe göre şeker ilave edilip üzerine kaynar su koyarak karışıtılır. Bu hazırlanış biçimi pişirmeye göre daha kolay ve pratiktir.

Bunun yanında melengiç bitkisi kuruyemiş olarak da tüketilmektedir.

Melengiç Sakızı

Melengiç ağaçlarının yaralanmasıyla üzerinde, kendiliğinde sakızı oluşur.

Melengiç sabunu

Bu yağlı bitkinin aynı zamanda sabunu da yapılmaktadır. Gaziantep yöresinde bir zamanlar yoğun olarak yapılan melengiç sabunu zahmetli olması nedeniyle günümüzde üretilmemektedir.

My Life

Hiç bilinmeyen melengiç kahvesi Kategoriler: Annelik Hiç bilinmeyen melengiç kahvesi

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home