ilişkilerde Psikolojik Terör!..

Çevrenizde hala neden birlikte olduklarını düşündüğünüz çiftler var mı? En iyi arkadaşınız, kocası tarafından etrafında insanlar varken aşağılanıyor ve onun buna göz yummasına anlam veremiyorsunuz..

Belki de siz benzer bir ilişkinin içindesiniz. Uzun süre küs kalma, aşağılamak, küsmek, moral bozmak gibi ilişkide yıkıcı davranışlarda bulunmak, aslında psikolojik tacizdir.

Pek çok kişi ne kadar duygusal tacize uğradığını fark etmez. Sevgili veya eşi yerine kendini suçlar. Bu kişiler, eşlerinin kendilerine ne kadar kötü davrandıklarını anlamaz, birileri söylediğinde  de kabul etmezler.

Duygusal tacizin sadece ruhsal etkileri yok, aynı zamanda fiziksel hastalıklara da sebep oluyor. Uzun süre duygusal tacize maruz kalan kişiler, bütün olayları sineye çekiyorlar ancak zaman içinde depresyon, baş ağrısı, ülser gibi bedensel belirtiler ortaya çıkıyor ve fiziksel olarak hastalanıyorlar.

Uzun süreli duygusal tacizin yaşandığı ilişkilerde, sevgi nefrete dönüşür. Artık çift birbirine karşı nefretle doludur. Uzun süreli tartışmalar, günler süren küslükler, ilişkide saygının ve sağlıklı bir ilişki kurma ortamının yok olmasına sebep olur.

Özellikle stresin daha yoğun olduğu zamanlarda, duygusal taciz daha yüksek boyutlara çıkar. Çiftlerden biri işsiz kalırsa veya dış etkenlerden dolayı evlilik kurumunda sorunlar oluşursa, şiddetin boyutu artar. Ancak baskıyı kuran ve duygusal tacizi uygulayanların ortak yönleri, aşağılık kompleksi sahibi olmalarıdır.

İlişkilerde yaşanan duygusal taciz karşısında, kurbanlar olayın akışı içinde iyice içlerine dönüyorlar. Yalnız ve depresif bir hale geliyorlar. Eşlerinden gördükleri baskı yüzünden ruhen yenik ve güçsüz hissediyorlar.

Duygusal terörü yaşayan kişiler çoğunlukla yalnız kalmaktan korktukları için bu ilişkiden bir türlü çıkamazlar. Kurban olan taraf, sonunda kendini bu duruma alıştırır ve kabullenir. Çocuğu gibi, yalnız kalmak gibi, maddi imkansızlıklar gibi pek çok sebep bulur ve bunların arkasına sığınır.

Duygusal tacize uğradığınızı kabul etmeden, sizi yok eden bir ilişkiden kurtulmanız mümkün değildir. Öncelikle ilişkinize güvendiğiniz insanların bakışlarını izleyin. Sonra yabancı bir gözle bakmayı deneyin.

Sorunu reddetmek sizi hep daha kötüye götürecektir. Sorun olduğunu kabul edin ve yardım alın!

Candan Ünal

ilişkilerde Psikolojik Terör!.. Kategoriler: Genel ilişkilerde Psikolojik Terör!..  Etiketler: , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home