Kalsiyum Eksikliği ve Tedavisi

Vücutta kalsiyum metabolizmasında paratiroid bezinden salgılanan parathormon görevlidir. Paratiroid bezinde oluşan bozukluk, gıdalarda alınan yetersiz asit-baz dengesizlikleri kalsiyum eksikliklerine sebep olabilir. Akut Hipokalsemi tablosunda tetani görülür. Tetaniden başka, adale güçsüzlüğü, halsizlik, iştahsızlık, Akut Hipokalsemi tablosunda görülen diğer belirtilerdendir.

kalsium iceren besinler1 288x300 Kalsiyum Eksikliği  ve Tedavisi

Paratiroid bezi yetersizliği, alkoloz, D vitamini yetersizliği hipokalsemiye neden olabilir. Tedavide ise sebebi ne olursa olsun hipokalsemi tablosu şiddetli ise İ.V (damar içine) kalsiyum verilir. Tablo ağır değilse oral (ağız yoluyla) yol kullanılır.

 

–          %10 kalsiyum glukonat yavaş yavaş İV yolla verilir. Durum acil değilse oral yolla ya da  İ.M (kas içine) yolla da tercih verilebilir. Kalsiyum glukonatın İ.M enjeksiyonu çok ağrılı olur. İV (damar yoluyla) yolla hızlı verilir ise kalp durmasına sebep olunacağını unutmamak gerek.

–          Oral yolla kalsiyum klorür ve kalsiyum fosfat verilir. Kalsiyum klorür iritan olması dolayısıyla sür içinde verilmesi daha uygundur. Kalsiyum fosfatın ise antiasid etkisi vardır.

–          D vitamini verilir. Yukarıda belirtmiş olduğum kalsiyum preparatlarının etkinliğini arttırmak amacıyla D vitamini de verilir.

 

Hiperkalsemi denilen fazlalığı tablosunda da kanda kalsiyum oranının 5.5 mEq/1 üstünde olması durumudur. Hiperparatiroidizm, D vitaminin aşırı oranda alınması, kanser metastazı gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Tedavisinde, sodyum bikarbonat, furosemid, İ.V sıvı tedavisi (%5 dekströz ya da %0.9 NaCI), mitramisin ve EDTA gibi ilaçlarla tedavi sağlanılır.

Kalsiyum Eksikliği ve Tedavisi Kategoriler: Genel Kalsiyum Eksikliği ve Tedavisi  Etiketler: ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home