Kanserden öldürmezse KOAH’la süründürür

110814 122503 374375 CB Kanserden öldürmezse KOAH’la süründürür

Sigaranın zararları ile ilgili çok şey söylendi. Kanser riskini arttırdığını biliyoruz. Ama sağlığımız üzerine etkileri bununla sınırlı değil. Eğer sık sık öksürüyor ve nefes darlığı çekiyorsanız doktorun yolunu tutun.

“Günde birkaç kereden fazla öksürüyor musunuz? Çoğu gün balgam çıkartıyor musunuz? Yaşıtlarınıza göre nefesiniz daha kolay mı daralıyor? Yaşınız 40’ın üzerinde mi? Şu an sigara kullanıyor musunuz veya daha önce kullandınız mı?” Eğer bu soruların üçüne veya daha fazlasına ‘evet’ diyorsanız, doktorunuza KOAH olup olmadığınızı sormalısınız… Halk arasında daha çok kronik bronşit ve amfizem gibi isimlerle bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ndan (KOAH) tüm dünyada 600 milyon insanda rastlanan ve gün geçtikçe daha sık görülen bir hastalık. Dünya çapında ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan KOAH hastalığından her yıl üç milyon kişi hayatını kaybediyor. İstanbul Medipol Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Kunter’e bu hastalığı sorduk, bize şunları anlattı: “KOAH, akciğerdeki bronş adı verilen hava yollarında ve akciğer dokusunda harabiyete yol açarak nefes darlığına sebebiyet veren bir hastalık. Amfizem ve Kronik Bronşit terimleri de bu hastalık için kullanılabilmektedir. Öksürme, balgam çıkarma ve nefes darlığı hastalığın en önemli belirtileridir” diyor. Kunter, KOAH’lı hastaların çoğunun henüz hastalığının farkında olmadığını hatırlatıyor: “Sigara içenler öksürük ve balgam çıkarma gibi yakınmalarının sigaranın yol açtığı normal reaksiyonlar olduğunu düşünmektedirler. Halbuki öksürük ve balgam bu hastalığın erken belirtilerindendir.”

Paniğe kapılmayın, egzersiz yapın

KOAH olup olmadığınızı ne kadar erken öğrenirseniz akciğerlerinizde oluşabilecek daha ileri hasardan kendinizi o kadar erken koruyacağınızı belirten Kunter, nefes testi yaptırmamız gerektiğini anlatıyor: “KOAH’lı olduğunuzu öğrenirseniz, sakın paniğe kapılmayın. Öncelikle sigarayı bırakın. Düzenli egzersiz yapın. Her yıl grip aşısı ve 5 yılda bir zatürree aşısı olun. Doktorunuzu önereceği tedaviyi uygulayın. KOAH’ın tedavisinde özellikle nefes yoluyla alınan ilaçlar, akciğer rehabilitasyonu, oksijen tedavisi ve basınçlı hava veren cihazlar (BPAP, CPAP) gibi yöntemler kullanılabiliyor.”

STAR

Kanserden öldürmezse KOAH’la süründürür Kategoriler: Genel Kanserden öldürmezse KOAH’la süründürür  Etiketler: , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home