Kaşıntı Neden Olur Bitkisel Tedavisi

Kaşıntı Neden Olur Bitkisel Tedavisi
Kaşıntı herkesde görülen zaman zamna görülen bir durumdur.Ama bazı kaşıntılar vardır bir hastalığın habercisidir yada bir hatalığın aşaması olup kaşıntı hissi verir.Bazı kaşıntılarda alerjik olup eğer önlemalınmazsa yerleşebilri.İŞte bunun için sizlere kaşıntının bitkisel tedavisini sunuyoruz.Eğer Kaşıntınız var ve sürekli kaşımak hissi duyuyorsanız buyrun..
 Kaşıntı Neden Olur Bitkisel Tedavisi
kaşıntıya bitkisel çözüm

Kaşıntı her yaş grubunda karşılaşılan bir şikayettir.

kaşıntıya bitkisel çözüm Kaşıntı için kullanılabilecek bitkisel yağlar kaşıntının cinsine göre değişiklik göstermektedir. Kaşıntı kuru ise, hindistan cevizi ve hayvani yağlar(kurt yağı, porsuk yağı) kullanılabilir. Ancak kaşıntı sulu ise bu yağlar kullanılmaz. Bu durumdaki kaşıntı için daha çok pudramsı preparatlar tercih edilir.

Vücudunuzda sürekli kaşıntı, geceleri tatlı uykudan uyandıran sebepsiz bir kaşıntı hatta çok şiddetli olduğunda günlük hayatınızı dahi etkileyecek bu durum çoğu kişi için rahatsız edici bir durumdur. Kaşıntı kişiyi rahatsız eder, geceleri ise uykudan uyandırır. Şiddetli kaşıntılar kişiyi gergin ve sinirli yapar. Bazense depresyona dahi neden olabilir. Çoğu kişi kaşıntının sebebini anlayamaz. Aslında kaşıntının tam olarak nedeni de bilinmemektedir. Şiddetli kaşıntıların bir hastalığın belirtisi olabileceği bilinmemektedir. Bazen derideki kaşıntılar bir cilt hastalığının belirtisi, bazense iç hastalığın belirtisi olabilir. Kimi zaman ise kaşıntı tamamen psikolojik olabilir. Kaşıntının birçok nedeni olabilir.

Vücutta Kaşıntının nedenleri Nelerdir?

– Kaşıntı birçok hastalığın belirtisi olabilir. Deri hastalıkları, kronik böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, safra yolları hastalıkları, şeker hastalığı gibi nedenlerden kaşıntı olabilir.
– Cilt kuruluğundan dolayı kaşıntı olabilir.
– Hormon dengesizlikleri ve lösemi
– Aşırı kahve, alkol ve sigara tüketimi
– Gıda alerjisi
– Böcek ısırıkları
– Kimyasal maddelerin kullanımı
– Sabun, çamaşır tozları gibi maddeler neden olabilir.
– Yünlü giysiler
– İlaçların neden olduğu kaşıntılar
– Bazı besinlerin neden olduğu kaşıntılar
– Kıl kurdu, mantar ve makatta inatçı kaşıntılar
– Sinirsel ve ruhsal sıkıntılar kaşıntıya neden olabilir.

Özellikle geceleri makat çevresinde ki kaşıntının nedeni bilinmemektedir. Fakat bazen kaşıntının nedeni genital bölgenin kötü hijyeni ve kullanılan sabun vb. maddelerdir. Çocuklarda ise en sık görülen neden kıl kurdu olarak bilinen barsak parazitleridir. Bu çocuklarda özellikle geceleri aşır kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntının tedavisi mümkündür. Bazı dikkat etmeniz gereken konuşlar vardır.

Kaşıntının tedavisi

– Makat çevresinde kaşıntı varsa makat çevresi kuru tutulmalı ve sabun gibi maddeler kullanılmamalıdır.
– Pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli, dar giysileri giymekten kaçınılmalıdır.
– Kaşıntıya neden olan bazı besinler vardır. Bu besinler belirli bir süre yenmemelidir. Örneğin; kahve, çikolata, domates, alkol, baharatlar vb. besinler kaşıntıya neden olabilir.
– Şiddetli kaşıntılarda doktora gidilmeli ve kaşıntının nedeni tespit edilmelidir. Kaşıntının nedeni bir cilt hastalığı ise yapılacak tedavilerle kaşıntı giderilebilir.
– Serin ortamlarda bulunulmalı ve hafif kıyafetler giyilmelidir.
– Sıcak ya da soğuk su ile banyo yapılmamalıdır. Banyoda sabun kullanılmamalı bunu yerine hassas ciltler için uygun olan sabunlar kullanılmalıdır.
– Banyodan sonra iyice durulanmak gerekir. Ayrıca banyodan sonra nemlendirici kullanmak da fayda vardır.
– Eğer kaşıntı gitmiyorsa doktora gidilmeli, yapılacak testler ile kaşıntının nedeni bulunmalıdır.

Kaşıntı İçin Şifalı Bitkiler

– Bir kahve fincanı vazelin ile bir çorba kaşığı ıtırçiçeği merhem haline gelinceye kadar karıştırılıp söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
– Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze ce­viz yaprağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölge günde iki kez, sabah ve akşam yirmi dakika boyunca yıkanır. Bu işlem iyileşinceye kadar devam ettirilir.
– Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar çam yaprağı katılıp kaynatıİmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.
– Bir litre suyun içine ince kıyılmış 100 gram kadar taze defne yaprağı ve havanda dövülerek toz haline getirilmiş olan bir çorba kaşığı defne tohumu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek söz konusu kaşıntılı bölgeye sürülür.

Kaşıntı Neden Olur Bitkisel Tedavisi Kategoriler: Genel Kaşıntı Neden Olur Bitkisel Tedavisi  Etiketler: , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Bir yorum var
  1. sefer dedi ki:

    kasintiya bitkisel tedavi

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home