Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır

 Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır

Ailelerin en büyük korkularından biri kekemelik sorunu okul dönemiyle birlikte yeniden gündeme geldi. Çocuğunuzun bu rahatsızlığı yenmesini istiyorsanız; ilk adımınız onu eleştirmeden sabırla dinlemek olmalı!

Okul döneminin başlamasıyla birlikte birçok çocukta görülen kekemelik sorunu da gündeme geliyor. Çocuğunuzun, hayatının şekillendiği okul döneminde yaşadığı kekemelik sorunu gelecek hayatını etkileyen ciddi problemler arasında görülüyor.

OKUL ÖNCESİ

Yaygın olarak okul döneminden hemen önce; yani iki ile beş yaş arasında rastlanan bu problem Bebek dergisine konu oldu. Dergi bu sorunu yaşayan ailelere ışık tutmak amacıyla Amerikan Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla Şahin ile konuştu. Şahin çocuklarda sık karşılaşılan bu soruna ait önemli detayları madde madde sıraladı:
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Kekemelik; konuşurken ses, hece veya tek heceli kelimelerin tekrarlanması ve seslerin uzatılmasıyla ortaya çıkan konuşma bozukluğuna denir.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Konuşmada yaşanan her akıcılık sorunu kekemelik demek değildir. Böyle bir sorunun kekemelik olarak kabul edilmesi için çocuğunuzun iletişimini etkilemesi gerekir.

TEDAVİ EDİLİR

bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Kekemeliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik, nöro-fizyolojik, gelişimsel ve çevresel faktörler etkili olabilir.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Kekemelik tedavi edilebilir. Çocuğunuzun bu sorunu yeneceğinden emin olun ve paniğe kapılmayın.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Çocukların terapisinde ailenin katılımı esastır. Çocuğunuz kekemeyse onu eleştirmeden sabırla dinleyin. Bu tedavinin ana noktasını oluşturur.

GÖZ TEMASI ÖNEMLİ
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Kelimeleri tamamlamaktan kaçının.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Konuşurken göz temasını kesmeyin.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Onu, “Hadi bir şiir oku!” gibi stres seviyesinin artacağı durumlara maruz bırakmayın.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Acele etmeden, sakin sakin konuşmaya özen gösterin.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Çocuğunuza, nasıl dediğinden çok, ne dediğine önem verdiğinizi hissettirin.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Konuşmasını kesinlikle eleştirmeyin!
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Dil ve konuşma bozuklukları uzmanınızla iş birliği yapıp çocuğunuzun terapisine dahil olun.

BU BELİRTİLERE DİKKAT
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Kısmi kelime tekrarları tüm kelime tekrarlarından fazladır.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Kelimenin bir kısmı ikiden fazla kez tekrar edilir.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Tekrarlamalar düzensiz bir ritimdedir.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Bir ses bir saniyeden fazla tutuluyor olabilir.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Ses uzatmaları sessiz uzatmalarından ve sessiz uzatmalar da ses tekrarlarından fazla görülür.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Konuşurken efor gösterir.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Konuşmaya karşı negatif bir tutum söz konusudur.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Konuşurken ses tonunda ve perdesinde değişiklikler olur.
bullet Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Ailede kekeleyen bir birey vardır.

KRALLAR BİLE KEKEME OLUR
Geçtiğimiz yıl vizyona giren ‘The King’s Speech’ (Zoraki Kral), 12 dalda Oscar’a aday olmuş ve 4 dalda ödül almıştı. Colin Firth’in başrolünü oynadığı filmde, İngiltere Kralı 6′ncı George’un kekemeliği yeniş öyküsü anlatılıyor.

SABAH

Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır Kategoriler: Genel Kekemelik tedavisi için ilk şart sabır  Etiketler: ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home