Kendi Kendine Meme Muayenesi

Meme Kanseri, günümüzde kadınların en çok yaşadığı sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Erken teşhis ile büyük ölçüde tedavi edilen bu hastalıktan korunmak için kadınlar kendi kendine meme muayenesi yapmayı ihmal etmemelidir. Risk grubuna giren kadınların düzenli aralıklarla meme muayenesi yaptırmaları ve şüphe duyulduğunda mamogram denilen görüntüleme yöntemine başvurulması hastalığın teşhis ve tedavisi için atılabilecek en büyük adımdır.

1- Yatağa uzanılır, memeyi yükseltmek ve düzleştirmek için muayene edilecek memenin tarafındaki omuz altına küçük bir yastık ya da katlanmış havlu konur. Her bir memenin muayenesi için aksi taraftaki kol önce başın altına, sonra yan tarafa konur,

2- Muayene, parmakların uçları ile değil alt-iç yüzleri ile dairesel hareketlerle yapılır.

3- Meme küçülen dairelerle dıştan içe, meme başına doğru ilerleyerek parmak uçları ile iyice hissedilir. Düğümcük, kitle ve doku kalınlaşmaları değerlendirilir. Koltukaltı bölgesi unutulmamalıdır.

4- Banyoda ıslak ve sabunlu cilt, kitleleri hissetmeyi kolaylaştırır. Bir el başın arkasına konur, diğer el ile meme muayene edilir. Diğer memenin muayenesinde eller yer değiştirir. Eğer meme büyük, ağır ve sarkık ise, meme bir el ile alttan desteklenirken diğer elle muayene edilir.

5- Büyük bir aynanın önünde iki el serbestçe yanlara doğru bırakılır. Memede buruşma, hassasiyet, çekilme, kızarıklık ve renk değişiklikleri gözlenir. Bu arada meme başındaki yapısal değişiklikler ve uygunsuzluklara da bakılır. Aynı gözlemler, eller başın arkasında birleştirilerek tekrarlanır.

6- 5. adımdaki kontrol, göğüs kasları kasılırken de tekrarlanır. Önce eller başın önünde birleştirilir ve parmaklar sıkılarak göğüs kasları gerilir. Sonra eller göğsün üstünde yaka civarında yerleştirilerek aşağıya doğru bastırılarak göğüs kasları kasılır. Memedeki kabarıklıklar ve çekilmeler büyüyen bir tümörün işareti olabilir.

7- Eller uyluğun ön yüzüne ya da sandalyenin arkasına koyularak öne doğru eğilinir. Memelerdeki normal düzensizlikler ile anormal değişiklikler gözlenir. Bu pozisyonda her iki durum da rahat bir şekilde görülür.

8- Meme başı akıntı olup olmadığını anlamak için fazla güç uygulanmadan sıkılır.

9- Şüpheli bir durumda hemen doktora gidilmelidir.

10- Kendi-kendine meme muayenesi ile birlikte, doktor tarafından yapılan fizik muayene de ihmal edilmemelidir.

Kendi Kendine Meme Muayenesi Kategoriler: Genel Kendi Kendine Meme Muayenesi  Etiketler: , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home