Kepek

Herkeste kafa derisinde bir ölçüde pul pul dökülme vardır, bunun nedeni dış deri tabakasındaki hücrelerin normal dökülmesidir. Eğer pullanma saçınızda ve elbisenizde görünür hale gelirse, buna kepek denir.

Kepeğin nedeni bilinmiyor. Eğer kepeğiniz sürekli ise veya burnunuzun çevresi, kulaklar ve göğüsteki belirtilerle çok büyük kafa derisi pullarınız varsa sizde daha ağır bir çeşit kepek veya hatta kafa derisi sedef hastalığı bulunabilir. Ciddi bir durum olup olmadığından emin değilseniz cilt doktorunuza danışın.

Kepeği Tedavi Etme

Reçetesiz satılan kepek şampuanları aktif madde olarak genellikle kükürt, salisilik asit, selenyum veya katran içerir.

Her gün şampuanla yıkayın ve durulamadan önce köpüğü birkaç dakika saçınızda bırakın. Bazen pullanmayı saçınızda şampuan artığı kalması nedeni olabilir dolayısıyla çok iyi durulamanız gerekir. Dolaşık varsa açmak için en sonunda saç kremi kullanın. (Saç kremi/balsam, şampuandan sonra kullanılan ve saçı daha yumuşak ve daha kolay bir biçim verilir duruma getiren maddedir). Kepek de, her gün saçı yıkamak da saç dökülmesine yol açmaz.

Kepeğiniz yok olduğu zaman gerektiği kadar şampuanlayın. Arada sırada bir kepek şampuanı kullanmakla hafif bir kepek durumu kontrol altında tutulabilir.
Eğer evde yapılan işlemlere rağmen kepeklenme durumunuz devam ediyorsa cilt doktorunuz pulları bastırmak için masaj yapılarak sürülecek bir steroid verebilir veya daha kolayca yıkayıp atılmasını sağlamak için pulları gevşetip ayıracak daha güçlü bir asit salisilik veya katran tipi ilaç verebilir.

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home