Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)

Kıl kökü iltihabı kıl köklerinin iltihaplandığı bir grup hastalığa verilen addır. Bu hastalıkta deride kırmızı üzeri iltihaplı noktacıklar görülür.

Kıl kökü iltihabı neden görülür?

Kıl kökü iltihabı folikülit infeksiyonlar, derinin uzun süre hava almayacak şekilde kapalı kalması nedeniyle veya bazı hastalıklarda karşılaştığımız bir durumdur.

İnfeksiyonlar: Eğer infeksiyon düşünüğlüyorsa mikrobu saptamak için kültür alınmalıdır.

Bakteri: Bakeriler bağlı kıl kökü iltihabı genellikle stafilokokus aureus denen bakteri iel oluşur. Bu enfeksiyon derindir ve deride çıbanlar oluşturur. Hijyene dikkat edilmeli, antiseptik temizleyiciler, antibiotikli kremler ve ağızdan antibiotik kullanılmalıdır.

Havuz foliküliti Pseudomonas aeruginosa denen bakterinin iyi klorlanmamış havuzlarda yaptığı bir enfeksiyondur. Gram negatif folikülit Pseudomonas aeruginosa veya benzeri organizmaları yüzde yaptığı bir enfeksiyondur. Sivilce tedavisinde terasiklin denen antibiotik kullanılırken nadiren gelişir.

Maya mantarları: Folikülite neden olan en yaygın maya mantarı Pityrosporum ovaledir malassezia olarak da bilinir. Malassezia foliküliti (Pityrosporum foliküliti)genellikle gençlerde sırtın üst kısmını etkileyen sivilce benzeri kaşıntılı bir durumdur. Nemlendiricile ve kullanılan antibiotikler kesilir. Haftalarda lokal ve ağızdan mantar ilaçları kullanılır.

Mantarlar: Saçlı derideki mantarlar ( tinea capitis) genellikle pullanma ve saç kaybı ile seyrederken nadiren folikülitte görülebilir. Tedavide mantar ilaçları kullanılır.

Kıl dönmesine bağlı tahriş (Yalancı Folikülit)

Kıl dönmesi tıraş, ağda sonrasında görülebilen bir durumdur. Kültür yapıldığında herhangi bir mikrop üremez.

Sakal bölesinde görülürse bu duruma pseudofolikülit barbe denir.

Yalancı folikülite kadınların bacaklarında sık rasrlanır. Genellikle de kaşıntılıdır. Kılların alınması bir süre durudurulmalıdır. En az 3 ay kıllar çekme yöntemlerinden biri ile alınmamlıdır. Bayanlar için en nazik yöntem elektrikli traş aletleridir. Ayrıca lazer ile yapılan epilasyon da oldukça faydalıdır.

Temas reaksiyonları

Uzun süre havasız kalma

Vazelin bazlı merhemler, nemlendiriciler, yapışkan bamtlar bazen herhanbi bir mikrobun bulunmadığı kıl kökü iltihabına neden olabilirler. Bu durumda yağsız nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Kimyasalar

Katran ve benzeri yağlar folikülite neden olabilir. Bu ajanlardan uzak durulmalıdır.

Lokal kortizon kullanımı

Lokal kortizonun uzun süreli kullanımı folikülit yapabilir. Perioral dermatit yüzde nemlendiricilerin ve kortizonlu kremlerin uyardığı bir folikülit türüdür. tedavisinde tetrasiklinli antibiotikler kullanılır.

Bazı inflamatuar hastalıklar

Bazı hastalıklarda kıl kökünün derin kısmındaki inflamasyon harabiyet oluşturduğu için kıl kaybı ve skar gelişir. Bu hastalıklar liken planus, diskoid lupus eritematozus and foiküulitis dekalvansdır. Tedavi altta yatan hastalığa göre yapılır. Tanı koymak için deri biyopsisi gerekir.

Bağışıklık sisteminin baskılanması

Eozinofilik folikülit AİDS hastalarında görülen bir durumdur. Nedeni halen anlaşılamamaıştır.

Anahtar kelimeler: folikülit, kıl kökü iltihabı, kıl dönmesi, batık

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit) Kategoriler: Cilt Hastalıkları Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)  Etiketler: , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Bir yorum var
  1. gülay dedi ki:

    Arkadaşlar son 15 gündür denediğim bir şeyi anlatmak istiyorum.Çocuklarımın ikisinde de bu sene kıl kökü iltihabı çıktı kullandığımız onca krem onca antibiyotiğe karşı ve testlerimizin temiz çıkmasına karşılık bi fayda vermedi ciltlerinin havasız kaldıklarında çıktıklarına şahit oldum,ne zaman kalın giyinseler çıktı.her akşam bir soğan bir diş sarımsağı 5 dak kadar kaynatıp yarım saat dinlendirip bütün çıkan yerlere sürüyorum geçmiş olsa bile o yerler sürmeye devam ediyorum sabaha kadar yıkamıyorum kaynayınca kokmuyorda zaten.son iki gündür bi yemek kaşığı şeker katıp antibiyotik niyetine içiriyorum .büyük kızımda tek tuk çıktı ufakta dasivilce çıkmaya teşebbüs edip çıkamıyor.uzun süre kullanıcam 15 gün daha kullanıp bırakıcam çıkarsa tekrar aynı kürü uygulucam.sonuç mükemmel psikolojim düzeldi.
    şiddetle tavsiye ediyorum ve ince giyinin kızların poposunda çıkıyordu evdeyken çamaşır giydirmiyorum içlerine banyoda dettol kullanıyorum büyük kıza 15 gün aralıksız sef antibiyotik verdim yaşına göre ölçekle soğan sarımsağın kimseye zararı olacağını düşünmüyorum inşallah bi faydam dokunur.geçmiş olsun arkadaşlar.

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home