Kolesterolü Kontrol Edin

Kolesterol insan ve hayvan hücrelerinde bulunan, vücutta çeşitli görevleri olan yağ dokusunda bir maddedir. Vücut için gerekli olmasına karşın fazlalığında çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Bu sorunların en önemlileri damar sertliği ve tıkanıklığı, iç organların aşırı yorgunluğu ve göz sorunlarıdır. Vücudun işlevini yerine getirebilmesi için az bir miktar kolesterol yeterlidir ve kanda bulunan kolesterol düzeyinin kontrol altında tutulması şarttır.

Kolesterolü azaltmak için öncelikle doymuş yağlar terkedilmelidir. Doymuş yağlar hayvansal yağlardır. Kolesterolü kontrol altında tutabilmek için kırmızı etler daha az, beyaz etler nispeten çok tüketilmelidir. Etler mümkün olduğunca yağ dokularından arındırılarak tüketilmelidir. Süt tüketiminde az yağlı sütler tercih edilmeli özellikle kaymaklarının alınmış olmasına dikkat edilmelidir. Diğer süt ürünlerinin de az yağlıları kullanılmalıdır.

Kolesterolünü uygun seviyede tutmak isteyen bir kişi alkol alımına da dikkat etmesi gerekir. Günde iki bardağa kadar olan alkollü içecekler kötü kolesterol olarak değerlendirilen HDL oranını düşürür.

Sağlıklı yaşamın koşulu kabul edilen egzersizler günlük hayatın bir parçası haline getirilmelidir.

E vitamini tüketmek damar hastalıklarını önlediğinden besinlerden bol miktarda E vitamini alınmalıdır. Kalsiyum, C vitamini ve B6 vitaminleri kolesterol yüksekliği ile savaşan maddelerdir. Lesitin fazla kolesterolün yol açtığı sorunlar, arterioskleroz, yüksek tansiyon, sedef, şeker hastalığı ve kansere yakalanma riskini azalttığından beslenme düzenin dahil edilmelidir.

Kilo vermek HDL düzeyini düşürmektedir. Soğuk üretim metodu ile elde edilen mısır, ayçiçek, soya, keten ve zeytinyağları doymamış yağlardır ve kolesterolü düşürür.

Düzenli olarak balık tüketmek kolesterol ile ilgili hastalıklar ve kalp-damar problemleri için idealdir. Balık yiyen toplumlarda yapılan araştırmalarda bu kişilerde kolesterol problemi olmadığı görülmüştür. Haftada 2-3 defa balık yemek idealdir. Balık ana damarlar için fayda sağlayan omega yağ asitlerini içerdiğinden çok faydalıdır. Uskumru, sardalya, som balığı ve ringa özellikle sağlık için faydalı balıklardır.

Kolesterolü Kontrol Edin Kategoriler: Genel Kolesterolü Kontrol Edin  Etiketler: , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home