Lenf Bezi şişmesi nedenleri ve tedavisi

Tıpta lenf bezinin büyümesine “Lenfadenopati adı verilmektedir.
Lenfadenopati ; fizik inceleme sırasında sık karşılaşılan bir bulgudur.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız
Lenfadenopatilerin çoğu benign ( iyi huylu ) olup; enfeksiyonlar ve çeşitli kanserlerin seyrinde ilk bulgu olarak karşımıza çıkabilirler. Bu hastalarda tanıda geç kalınması önemli tıbbi sorunlara yol açabileceğinden bir doktor için lenf nodlarının iyi değerlendirilmesi ve hangilerini araştıracağı çok önemlidir.
Uygulamada hastaların çoğunda boyun , koltuk altı ve kasık lenf nodları ele gelebilir.
Eğer lenf nodu patalojik boyutta ise bir doktor lenfadenopatinin gerçek nedenini tanımlamak zorundadır.

Bir cm’nin altında lenfadenopati önem arz etmez.
Boyunda 1,5 cm üzeri , kasıkta 1,5 cm üzeri lenf nodları patolojik olup araştırılmalıdır. Kafa arkası ve kulak arkası lenf nodları çoğunlukla enfeksiyoz kaynaklıdır.
Karında 2 cm’den büyük, göğüs boşluğunda 1,5 cm’den büyük lenf nodları patolojiktir. Bazı araştırıcılar lenf nodu volümünü önemsemektedir….genellikle 1.5 x 1.5 cm’den büyük hacimli lenf nodlarında bir granülomatöz ya da malign hastalık ( kötü huylu kanser ) olma olasılığının normale göre 13 kat fazla olduğu bilinmektedir..

İki haftadan kısa süreli lenfadenopatiler çoğunlukla enfeksiyöz kaynaklıdır.
İki haftadan uzun öyküde ise ; tüberküloz ( verem ) , viral enfeksiyonlar, HIV, kötü huylu kanserler , otoimmün hastalıklar düşünülmelidir.
Bir yılı aşan bir öyküde malign hastalık olasılığı düşüktür.
Mesleki öykü (Ziraat ve tarımla uğraşanlarda), evde kedi köpek olması (toksoplazma, kedi tırmığı hastalığı vb), yolculuk, ailede tüberküloz öyküsü tanısı için yol gösterici olabilir.
Uzun süreli kullanılan ilaçlar (difenilhidantoin, karbamazepin, primido suksinatlar, altın tuzları, sulfasalizin, kaptopril, atenolol, kinidin, allopurinol, sefalosporin, primetamin) lenfadenopatiye yol açabilir. Lenf bezi büyüklüğü yanında , eklem ağrısı ve kas ağrısı varsa ; bu sıklıkla bir viral enfeksiyona işaret eder. Son günlerde geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonları, döküntülü hastalıklar, diş ve dişeti rahatsızlıklarının mevcudiyeti öyküde çok önemlidir.

Lenf nodunun ağrılı, hassas ve kızarık olması ; iltihaplı bir olaya işaret eder.
Tüberküloz ve malign hastalıklarda lennfadenopati hızlı büyüyüp kapsül gerilimi yaratmadıkça ağrısızdır. Hodgkin hastalığında lenf nodu ağrısız, yumuşak hareketli ve lastik kıvamındadır. Hodgkin-dışı lenfomalarda ise sert ve genellikle ağrılıdır. Taş gibi sert lenf nodlarını metastatik küme biçiminde görmekteyiz.

boyunda lenf büyümesi varsa ayrıntılı kulak burun-boğaz ve diş muayenesi de ayrıca yapılmalıdır. Gerek enfeksiyonlar gerekse malign hastalıklar ( kötü huylu kanserler ) için önemlidir. Kriptik tonsilit, çürük bir diş servikal lenfadenopatinin nedeni olabilir. Yanakta koplik lekelerin görülmesi kızamık tanısı koydurur.

Bundan başka Lenf bezi büyümeleri genellikle :
-kızıl, kızamık, kızamıkçık ve diğer viral enfeksiyonlarda ,
-Eritema nodozum gibi deri hastalıklarında ,
– tuberkülozda,
-streptokokal enfeksiyonlarda,
– sarkoidozda
– ilaç reaksiyonlarında ,
-Enfeksiyöz mononükleozis, toksoplazmazis te ,
– Sifiliz ( frengi ) te ,
-dermatomyozit, sistemik lupus eritematozus gibi oto immun kollagen doku hastalıklarında ,
-Sezary sendromunda
-Lösemiler, ileri evre Hodgkin-dışı lenfomalar ile nöroblastom gibi kanserlerde görülür.

Lenf bezi büyümesi yanında peteşi, purpura, ekimoz gibi deri bulguları ve solukluk aksi ispat edilene kadar malign hastalıklara ( kötü huylu kanserlere ) işaret eder. Bu bulgular viral enfeksiyonlardan lösemi ve lenfomanın mutlaka dışlanması gerekir.
Kemik iliği supresyonu varlığında mutlaka onkoloji ya da hematoloji bölümlerinin olduğu merkezlere gidilmelidir.. Karaciğer ve dalak büyüklüğü de çoğunlukla malign hastalıklarla birlikte olup üzerinde önemle durulmalıdır. Enfeksiyöz mononükleozisde de enantem, lenfadenopati, deri döküntüleri, hepatosplenomegali olabilir.
Hülasa ; eğer lenf bezlerinizde büyüme varsa ilk olarak bizzat dahiliye , hematoloji ve onkoloji uzmanlarına muayene olarak kanser olmadığınızın mutlaka tespit edilmesi gereklidir.
Eğer kanser gibi tehlikeli bir hastalığınız bulunmadığı taktirde ; zaten ilgili uzmanlar sizi lenf bezlerindeki büyüklüğün esas nedenini tespit ettirmek üzere kbb uzmanı , dermatoloji uzmanı , göğüs hastalıkları uzmanı ve diş hekimine sevk ederek yönlendireceklerdir…

Lenf Bezi şişmesi nedenleri ve tedavisi Kategoriler: Genel Lenf Bezi şişmesi nedenleri ve tedavisi  Etiketler: , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
7 yorum var
 1. crazy dedi ki:

  belirli kullanıcılar hiv şüphesi ile bunu okuyup hiv fobisine girmektedirler arkadaşlardan ricam şu hiv genelde belirtisiz seyreder ve lenf büyümeside hiv virüsü ile ilişkilendirilemez bilipte yazın bir sürü insanı strese sokuyosunuz

 2. esmeray dedi ki:

  Sayın ibrahim SARAÇOĞLU sizin engin bilgilerinizden yaralanmak benim için bir ayrıcalıktır.Sevgili Saraçoğlu bundan iki sene önce orta kulak iltehabı diye teşhis konunalan bir denge bozukluğu,24 saat vüçut ısısını kaybetmiş iki kişinin kucağında bir kliniğe götürüldüm.kullandığı 4-5 kutu antibiyotikler yanetki yaparak sol yanağımda,koltuk altımda ve vücudumun hemen hemen her yerinde beligin ele gelen gözle görüle bilen şişlikler var.Ağrılı ve hareketlerimi kısıtlıyor.Bir sene gecikme ve yanlış tesis sonucu Tiroid enktomi ,multi nodiler guatr ameliyatı oldum.2,5cm kitle.Çok şükür sestellerimi kaybetmedim.Hala şişliklerim duruyor.zaman zaman küçülür gbi olup tekrar büyüyor.Şimdi sol kasığımda da var zamanla geçecek diyorlar.Ameliyatın üstünden 1 yıl geçti.Koltuk altımdaki kaybolmuştu tekrar geldi sayın Saraçoğlu 1 ay öncede kullandığım Leventron ilacının beni zehirlediğini öğrendim.İlaç değiştirildi ,İnanın kime inanacağımı şaşırdım artık.Ama sizin engin kültür hazinenizden faydalanmak isterim.Bu şişliklerden en kısa zaman da nasıl kurtula bilirim.Lütfen bana yardımcı olun en içten saygılarımla şifalı günler.

 3. refiqa dedi ki:

  daha 19 yasimdaykn kasik bolgemde limfa duyumleri cikti uzun suren tedaviler sonucunda iyilestim ameliyyat falan olmadim ben bu iyilesmede benim icin cok zaman aldi ayagimdada iz olusmusdu ve ayagim sismisdi oyleki yuruyemez haldeydim ve simdi 23 yasimdayim kasik bolgemde yine limfa sismeleri var simdi ben ne yapmaliyim hik bilmiyorum..bu neden bas verdiyinide anlamiyorum hik sunuda soyliyimki ben evlendikden sora bunlari yasadimda yaklasik 2 yildir esim den ayrildim ve 1 yildir o rahmetli oldu

 4. ali çakır dedi ki:

  Saygılar .Sayın hocam radyoloji doktoruna gittim.Sol bacağımın diz ile ayak bileğine eşit uzaklıkta bacağın yüzeyinde bir lap mevcut .Radyoloji raporumda şöyle yazıyor.Sol kruris distali anteromedial cilt altı yağ doku içerisinde 18×8 mm
  boyutlu santral yağlı hilusunda silinme izlenen bir LAP mevcuttur yazıyor.
  Bunun tehlikesi var mı.Bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyorum.

 5. Ece dedi ki:

  benim boynumda şişlik var. Ve daha13 yaşındayım . 2 sene önce de tükürük bezlerimden 2 kez amelıyat oldum. boynumdaki şişlik ondan kaynaklanıyo olabilirmi . çok korkuruyorummmmmmmmm sence neden kaynaklanıyo biliyormusunuz söyleyin hadi be. korkuyorum

 6. nurbanur dedi ki:

  Yaklasık bır yıldır bogazımda reaktif gorunumlu lenfnödlerı oldugu tesbıt edıldı.bogazımdakı lenfnodlerının neden buyudugu yaptıgım tetkıklere ragmen bulunamadı.bu nodlerın tedavısı ıcın nasıl bır yol ızlemelıyım bır bıtkıs tedavı veya kür verebılır mısınız

 7. Ramil dedi ki:

  Salam.
  Qasıq nahiyesinde lemf duyunu coxlu sayda ve qoltuq altında boyunda lemf duyunleri izlenilir 7 aydır qızdırma 38.5 39.5 olur. Amma caresi bulunmur biopsi olunub limfadelitdir. Amma infeksion harada oldugunu bula bilmirik.tiperkloz yoxlanilib.qan analizleri yoxlanilib tomaqrafiya olunub hecne tapılmır. Adenomadan emelyat olunandan sonra bu bash verib. Xahish edirem yardimci olasiniz.

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home