MEYAN KÖKÜ NASIL KULLANILIR ?
Meyan Kökü Nasıl Kullanılır 150x150 MEYAN KÖKÜ NASIL KULLANILIR ?

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır ?

Meyan Kökü Nasıl Kullanılır,Meyan Çayı,Meyan Kökü Çayı,Meyan Şerbeti,Meyan Kökü Şerbeti, Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır,Meyan Kökü Nasıl Hazırlanır,Meyan kökü Nasıl İçilir, Meyan Balı, Meyan Balı Nedir,Meyan Balı Nasıl Kullanılır
Meyan kökü, hem çok faydalı, hem de yanlış kullanıldığı taktirde, çok zararlı bir bitki. bir önceki makalemde, meyan kökünün faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgiler vermiştim. Bu makalemde de, meyan kökü nasıl kullanılır, meyan kökü şerbeti nasıl yapılır gibi konularda, sizleri bilgilendirmek istiyorum.
Meyan Çayı,Meyan Çayı Nasıl Hazırlanır ?
1/2 tatlı kaşığı kıyılmış meyan kökünün üzerine, 1 fincan kaynar su dökülür ve 5 dak. demlendirilir. Süzülerek içilir. Her seferinde taze olarak hazırlanması önerilir.
Meyan Balı,Meyan Balı Nedir,Meyan Balı Nasıl Kullanılır ?
Meyan balı, meyan kökünün köklerini kaynar suda işlenerek, meyanlı suyun yoğunlaştırılması ile elde edilen bir özüttür. Pek çok yerde, toz, silindir çubuk veya dört köşe parçalar halinde satılmaktadır.  Parlak siyah rentedirler ve kendilerine özgü bir tada sahiptirler. Suda kolaylıkla erirler. Birleşimi meyan kökü ile aynıdır. Mide hastalıklarına faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser. Yara iyileştirici özelliği vardır.Su ile karıştırılıp, şurup haline getirilerek kullanılır.
Meyan Kökü Şurubu,Meyan Kökü Şurubu Nasıl Yapılır,Meyan Kökü Şurubu Nasıl Hazırlanır
Meyan kökü şurubu, son dönemlerde sıklıkla kullanılan bir içecektir. Burada sizlere meyan kökü şurubu nasıl yapılır, onu anlatmak istiyorum.
Gerekli Malzemeler;
* 1 kök meyan kökü (1 avuç)
* 5 LT su,
Meyan Kökü Şurubu Nasıl Yapılır,Meyan Kökü Şurubu Hazırlanışı
1 avuç dolusu ezilmiş meyan kökünü alın. Derin bir tencerenin içerisine koyun. Üzerine 5 LT suyu ekleyin. Tortusu dibe çökene kadar bir kaç saat bekleyin. Bu süre içerisinde, kendi rengini vew tadını suyun içerisine verecektir. Bekleme süresi sonrasında, elde ettiğiniz şerbeti dikkatlice, tel süzgeçten geçirin.Şerbetin tortusuz ve berrak olması için, süzme işleminden sonra bir süre daha dinlendirin.  Ardından temiz ve iki kat yapılmış bir tülbent yardımı ile yeniden süzün. Cam bir şişenin içerisine koyun. Şerbetin tadını mutlaka kontrol edin. Eğer, gerekirse, bir süre dinlendirdikten sonra, bir kez daha süzün.  Eğer kıvamı yoğun ve tadı biraz acı ise, acılığını gidermek ve kıvamını tutturmak için, bir miktar daha su ilave edin. Şerbetiniz hazır olduktan sonra, soğutarak, isteğe göre de içerisinde karanfil veya tarçın ekleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.
Size önemli bir püf noktasını da hatırlatmak isterim. Şerbetin Dibinde tortular birikeceğinden dolayı şerbetin dibinde kalan yaklaşık 2 parmaklık kısmı, süzerken bırakmanız şerbetinizin berrk olmasını sağlayacaktır.
Meyan Kökü Nasıl Kullanılır,Meyan Çayı,Meyan Kökü Çayı,Meyan Şerbeti,Meyan Kökü Şerbeti, Meyan Kökü Şerbeti Nasıl Yapılır,Meyan Kökü Nasıl Hazırlanır,Meyan kökü Nasıl İçilir, Meyan Balı, Meyan Balı Nedir,Meyan Balı Nasıl Kullanılır

MEYAN KÖKÜ NASIL KULLANILIR ? Kategoriler: Genel MEYAN KÖKÜ NASIL KULLANILIR ?

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home