Mide bulantısı sebepleri

YILAN gibi kıvrılan yolları aşarken, rahatsız edici bir manzara veya koku karşısında ya da durup dururken ortaya çıkan mide bulantısı herkeste rastlanabilecek olağan bir durum olarak görülüyor. Uzmanların, kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelme durumu olarak tanımladıkları mide bulantısı, tek başına bir hastalık olmamakla beraber bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

İÇ KULAKLA İLGİLİ SORUN

Mide bulantısı, altta yatan patolojik bir durumun dışarı yansıması olarak kabul ediliyor. İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu; mide bulantısının en çok sindirim sistemi problemleri, kokulara ve hoş olmayan görüntülere karşı aşırı hassasiyet, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon veya şeker hastalığı ve iç kulakla ilgili tıbbi sorunları bulunan kişilerde görüldüğünü söylüyor. Ayrıca bazı insanlarda “kemoreseptör” (kimyasal değişikliklerle uyarılan hücre veya sinir uçları) duyarlılığı daha fazla olduğu için bulantı hissinin daha sık ve çabuk oluştuğu düşünülüyor. Ancak gebelikte ve psikolojik durumu iyi olmayan bireylerde organik bir hastalık olmadan da mide bulantısı ve kusmaya rastlanabiliyor.

 

EN SIK GÖRÜLEN NEDENLER

Besin zehirlenmesi

Gastroenteritler (viral veya bakteriyel nedenli ishal)

Mide ülseri

Migren

Aşırı alkol veya uyuşturucu alımı

Araç tutması

Kemoterapi uygulamaları (Kanser tanısı almış hastalarda uygulanan özel tedaviler)

Karın içi cerrahi gerektiren durumlar (Bağırsak tıkanması, mide veya bağırsak yırtılması, pankreatit, apandisit, safra kesesi taşı ve iltihabı vb.)

İç kulak hastalıkları

İleri evre böbrek yetmezliği

Kan şekerinin kontrolsüz yükselmesi durumunda ortaya çıkan diyabetik ketoasidoz

Şeker hastalığına bağlı olarak midenin geç boşalması durumu

Kafa içinde basınç artışı

Kalp krizi (bazı tiplerinde)

Hipertansiyon

Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler

Psikojenik nedenler

 

Mide bulantısı sebepleri Kategoriler: Genel Mide bulantısı sebepleri  Etiketler: , , , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home