Nörodermatit

Belirtiler
– Sinir gerginliği ile ağırlaşan kaşıntı,
– Çevrelenmiş cilt bölümlerinin sertleşmesi,
– Kaşıntı izleri.

Şartlar tam aynı olmamakla birlikte, nörodermatit ve lichen simplex chronicus isimleri birbirinin sıklıkla yerine kullanılmaktadır. Basit ifade ile bu sık görülen cilt hastalıkları çeşitli büyüklüklerde düz tabakalar (plaklar)’dan meydana gelir (çapı 2,5-25 cm.) Bunların kalınlaşmış ve meşin gibi olmuş belirgin sınırlan vardır.

Lichen simplex chronicus genellikle sürtünen veya tırmalayan bir şeyin -sıklıkla sıkı bir giyim eşyası- veya sizi cildinizin bir bölgesini oğuşturmaya veya kaşınmaya zorlayan bir şeyin sonucudur.

Bu durum cildin sertleşmesine yol açar, bu da kaşıntı meydana getirir ve dolayısıyla yeniden kaşıntı ve sürtünmeye neden olur. Bu durum bir sedef hastalığı plakında veya makat çevresindeki deride de olabilir.

Yaygın nörodermatit, lokalize nörodermatitle yakından ilgili bir durumdur, fakat vücudun daha büyük bir kısmını içerme eğilimi gösterir. Tutulan deri daha az meşin gibi olur. Uzun süren nörodermatit kahverengimsi pigmantasyona yol açar. Bu durum sıklıkla sinir gerginliği ve anksiyete ile bağlantılıdır.

Tedavi
Cilt sorunları için temel tedavi kaşınmayı durdurmaktır. Belki de rahatsızlığını sizin neden olduğunuz tahriş olduğunu anlamakla o bölgeyi ellerenizle ve tırnaklarınızla tahriş etme eğilimini durdurabilirsiniz. Eğer o bölgeden uzak durmakta zorlanıyorsanız çıkartılması zor olan ve bir hafta veya daha fazla süre yerinde bırakılan bir sargı (pansuman) faydalı olabilir.
Doktorunuz kaşıntıyı ve iltihaplanmayı azaltmak için hidrokortizonlu merhemler tavsiye edebilir. Bunlar çoğu zaman reçetesiz olarak alınabilir. Eğer iltihaplanma daha şiddetliyse doktorunuz daha güçlü bir kortizon preparatı verebilir. Ayrıca kalınlaşma ve sertleşme için salisilikli bir merhem kullanılarak, soyularak geçirilme olasılığı vardır. Müsekkinler faydalı olur fakat bunlar alışkanlık yapabildiğinden doktorunuz bu maddeleri kullanmanızın kendi gözetimi altında olmasını isteyecektir.

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz. Yorum yap trackback .
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home