Op. Dr. Orhan Murat Özdemir Kadınlarda gıdı sorunu

Kadınlar daha iyi bilirler… Bir fotoğraf çekileceği zaman kafalar her zaman biraz daha yukarı çıkarılır… Amaç imaj değil… Hatta neden böyle fotoğraf çektirdiklerine dair arkadaşlarının aralarında dalga konusu bile olanlar da var…

 

Halbuki bilmezler bu poz vermedeki gıcıklığın sebebini… Aynaya bakınca moral bozar, çektirdiğiniz fotoğrafları sosyal paylaşım ağlarında paylaşamazsınız, kimseye göstermek istemezsiniz ya da direkt olarak silersiniz… Makyaj hileleri, fular bile kapamaya yetmez…

 

Gıdı… İster zayıf, ister kilolu olsun pek çok kişinin ortak derdi. Özellikle 20-25 yaş üstündeki herkes için sorun olan gıdı zayıf olsanız bile sizi kilolu gösterebiliyor… Hatta bu yüzde kâbus olarak da görülebiliyor… Buradaki yağlanma diz içi, üst kollar gibi vücudun dar bölgelerinde de olabiliyor… Özellikle kollardakini yemeğinize tuz dökerken sallanınca fark edebilirsiniz… Dizinizdeki fazlalık yüzünden bacak bacak üstüne atamayıp, şortlar, etekler giymekten çekinebilirsiniz! Yaz gelirken daha da düşündüren bu konular bazen en büyük sorunumuz olabiliyor.

 

Kilo vererek kurtulamayacağınız, senelerce spor yaparak kaybedebileceğiniz bu yağlardan kurtulmanın başka bir yolu yok mu? Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir’e sorduk, yanıtladı…

 

Gıdı, üst kollar ve diz içlerindeki yağlanma çoğumuzu rahatsız ediyor. Kilo verince daha kötü olabiliyor. Bunun için ne yapabiliriz?

Gıdı, kollar, sırt ve dizlerde uygulamalar çok kolaydır ve sonuçları hızlı alınmaktadır. Bu bölgeler, yaşlanma olmaksızın da zamanından önce gevşeyip sarkabilir ve kişiyi olduğundan yaşlı gösterebilir. Gıdı diye tanımlanan bölge 20-25 yaş üzerinde ki herkes için sorun olabilmektedir. Bu bölgedeki fazlalık genç yaşlarda kilolu olmasanız bile kiloluymuş gibi bir görünmenize neden olabilirken, orta yaşlarda ise daha yaşlı bir görüntünün neden olur. Yeni nesil Liposuction olarak adlandırdığımız Vaser Liposelection yöntemiyle gıdı, diz içi, üst kollar gibi dar bölgelerdeki fazla yağlanmalardan rahat ve sorunsuz şekilde kurtulabilmek mümkün.

 

Biraz bahsedebilir misiniz?

Kısa ve hızla cevap veren bu bölgenin vaser liposelection ile müdahalesi dramatik değişikliklerin ortaya çıkmasını sağlamakta ve hastaları daha mutlu eder. Daha zayıf ve daha genç görünmenizde önemli bir rol oynar. Ayrıca boyun germe ameliyatının erken yaşlarda yapılmasına da engel olan bir müdahaledir. Bazı kişilerde boyun kısalığı ya da yapısal problemler bu tip müdahaleye engel olabilmekle birlikte genellikle uygulanmasına engel bir durum (sistemik hastalıklar dışında) yoktur. Hastaların seçiminde kriter gıdı bölgesinin kalınlığı ve çene alt çizgisinin silinmiş görünmesi. Cilt yapısı ve cildin kendini toparlayabilme kapasitesi de bu ameliyatın olmazsa olmazlarından biri. Boyun germe ameliyatları ile de kombine edilebilen, hızlı iyileşme süreci nedeniyle sizi sosyal hayattan fazla almayan, elde edilen sonuçlar nedeniyle çok hızlı değişiklikler sunan, uygulayan cerrahı ve hastayı sevindiren bir ameliyat.

 

Ameliyat ortalama ne kadar sürüyor? Operasyon sonrası hastanede yatmaya gerek var mı?

Ameliyat yaklaşık bir saat gibi bir zaman alır ve ameliyat sonrasında hastanede bir gece yatmanıza gerek yok. Ameliyat kulak önü ve çene altında açılan birkaç küçük kesi vasıtasıyla gerçekleştirilir. Boynun hayati önem taşıyan damarları ve sinirlerinden uzak durmak onlara zarar vermemek cerrahi açıdan önemlidir ve deneyim gerektirir. Ameliyat sonrasında sıkı bir bandajı 5-7 gün takmanız yeterlidir. Bandaj çıkarıldıktan sonra ödemin hızla geçebilmesi için size bir masaj önerilebilir. Tüm şişliklerin geçmesi nadiren 15 gün sürer. Sosyal hayatınızı bandaj olduğu sürece yani toplam yedi gün etkileyen bir operasyon.

 

Kollar özellikle yaz mevsiminde kadınları rahatsız eder. Hatta kadınlar kolsuz elbiseler, blüzler giymekten çekinir… Bunun için de yapılabilir mi operasyon?

Kolların kalınlığı da bazen kilodan bağımsız gelişebilir. Kalınlık kas veya kemik yapıdan kaynaklanıyorsa bu işlem ile faydalı olunması mümkün değil. Sık kilo alıp vermek de kolların kalın görünmesine neden olabilir. Bu sıkıntıdan kurtulmak yaklaşık bir saatlik bir müdahale gerektirir. Ameliyat sonrasında gece hastanede kalmanız gerekmez. Bu müdahale ameliyat sonrası 1 ay boyunca çalışılan bölgeyi sıkıca saran bir korse ile sonlandırılır. Operasyonla bu bölgedeki yağlar erir, eriyen yağlar negatif basınçlı kanül sistemleri ile dışarıya alınır. Dayanılmaz sıkıntılar yaratmayan bu ameliyat sonrasında 4-5 gün içinde normal hayatınıza dönebilir ve sosyal hayatınızdan geri kalmazsınız.

 

İZ BIRAKMIYOR

İleri yaşta da durum böyle mi olur?

İleri yaşlarda, sarkma gibi durumlarda bu müdahale yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda fazla olan cildin çıkarılması da gerekebilir. Kol germe diye tanımlanan bu cerrahi de o bölgede ince uzun bir iz oluşabiliyor. Erken yaşlarda sarkma oluşmadan kol inceltme ameliyatı olunması germe ameliyatı ihtiyacını da azaltan bir müdahaledir. Yağlanma dışında cilt sarkması ve bazı durumlarda selülite benzer görüntü oluşabiliyor. Üst kollarda germe ameliyatlarında giderilmesi mümkün olmayan dikiş izleri sebebiyle cilt germe tekniğini tercih edenler sınırlıdır. Ama vaser liposelection iz bırakmadığı için tercih ediliyor.

 

SÜTYENDEN TAŞAN YAĞLAR…

 

Bir de yazın straplez giyen kadınlar sırtta taşmalar yaşayabiliyor. Bu bikini ya da mayoda da olabiliyor. Bunlar için neler yapılabilir?

Sırtta sütyen ya da straplez elbise giyildiği zaman beliren tatsız taşkınlıklar yine lokal vaser liposelection uygulamaları ile hafifletilebilir. Genellikle hafif kilolulardan kilolu diye tanımlanabilecek populasyonun çözülemez diye düşündüğü sorunlardandır. Çalışılacak alanın büyüklüğüne göre 1-2 saat arasında bir süre alan bu cerrahi işlem sonrasında sıkı bir korse giymeniz gerekir. Sırt bölgesinin yağlanması diğer bölgelerden biraz daha farklıdır ve yağ doku kas grupları ile sıkı ilişkidedir. O nedenle cerrahi sonrasında biraz daha fazla ağrı oluşabiliyor. Bunun önüne geçmek için kullandığımız ağrı kesici ilaçlar yeterli olue. İyileşme bu bölgede biraz daha yavaş olmakla birlikte 5-7 günlük bir nekahet dönemi gerekie. Çalışılan alanların sorunsuzca iyileşmesi için özel süngerler kullanılması iyileşmeyi çok hızlandırmaktadır. Bu şekildeki uygulamalara da Vaser CSS ameliyatı deniyor. Ameliyattan 1 ay sonra sırtı açık kıyafetler giymeye başlayabilirsiniz. Bu süre göz önüne alınırsa yaza girmeden planlanması gereken bir müdahale olmalı.

 

DİZLERDEKİ KALINLIK!

Bir de şort, etek giymeye başlayacağız… Dizlerimiz de bizi rahatsız ediyor. En çok da diz içlerindeki kalınlık…

Dizler için yapılacak operasyon bir saat sürüyor. Sonrasında 1 ay korse giyilmesini gerektiriyor. Dizlerin iç kısmı, diz kapağının üst kısmı hedef bölgelerdir ve vaser liposelection ile hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Sadece yumuşak dokulara müdahale edildiği için de ağrı, sızı gibi şikayetlere genellikle neden olmaz. Ameliyattan sonra hastanede yatmaya gerek kalmaz, 2-3 gün önce işinize dönebilirsiniz. Tek sıkıntı korsenin bir ay boyunca giyilmesi zorunluluğudur. Bu müdahale sayesinde maksi eteklerden kurtulursunuz ve rahatlıkla bacak bacak üstüne atabilirsiniz.

Bu operasyonun herhangi bir mevsimsel seçimi yoktur. Yaz aylarında bile yapılabilir ancak hastanın bir aylık korse giymeyi onaylaması gerekir.

 

Op. Dr. Orhan Murat Özdemir Kadınlarda gıdı sorunu Kategoriler: Genel Op. Dr. Orhan Murat Özdemir Kadınlarda gıdı sorunu  Etiketler: , , , , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home