Örgü örmeyi bilmiyor ama örgü bebekleri çok seviliyor

110819 103532 375882 CB Örgü örmeyi bilmiyor ama örgü bebekleri çok seviliyor

Çiğdem Özdemir iki yıl önce şiddet içermeyen, çevreci bir oyuncak yapmaya karar verdi. Örgü öremediği halde örgü bebekler tasarladı. Annesi ve teyzesinin yardımıyla çıktığı yolda artık binlerce bebekten oluşan bir markası var.

Çiğdem Özdemir, hem anne hem bir girişimci… Zuzucan markasıyla çocuklar için örgü bebekler yapıyor. Sadece yün ve içine doldurulan silikon malzemeden ibaret bu bebekler çocuklar kadar büyüklerden de ilgi görüyor. Hatta yemek yaparken kendisine arkadaş olsun diye bebek alan müşterileri bile var. 14 yıl özel sektörde çalışan Özdemir içindeki girişimcilik aşkıyla her şeyi göze alıp Zuzucan’ı hayata geçirmiş: “Muhasebe departmanında personel özlük uzmanıydım ama internete ve teknolojiye ilgi duyuyordum. Üç yıl boyunca ne yapabilirim diye araştırdım ve en son oyuncakta karar kıldım. Bu iş için yola çıkarken şiddet içermemesi benim için çok önemliydi. Çünkü haberlerde, çizgi filmlerde, sokakta kısacası her yerde şiddet var. Eskiden izlediğimiz çizgi filmler çok güzeldi, sıcacıktı. Şimdi ise canavarlar falan… Çocuklara bu sıcaklığı yaşatmak istedim.”

Anneannesi de yardım etti

Örgü bebek aslında amigurumi denen bir Japon sanatı ancak Türkiye’de çok fazla bilinmiyor. Pek çok ev hanımı tığla örgü yöntemiyle bu bebekleri yapıyor. Özdemir de daha farklı bir yöntem geliştirmeye karar verdi. Ancak ufak bir sorun çıktı: “İtiraf ediyorum ben örgü örmeyi bilmem. Biri şişe ilmek atmazsa hiçbir şey öremem. Zuzucan için yola çıkarken gidip anneme, teyzeme ve ailedeki kadınlara danıştım. ‘Bu nasıl örülür, gösterir misiniz?’ dedim. İlk bebekleri onlar sayesinde yaptık.”

Özdemir, Zuzucan için anne, baba, ikiz çocuklar, anneanne ve dededen oluşan bir aile tasarlamış. Her bebek için bir ay boyunca gece gündüz yine ailesinin kadınlarıyla beraber çalışmış. Hatta 75 yaşındaki büyükanneannesi bile Özdemir’e yardım etmiş: “Bebekler için o kadar uzun süre uğraştık ki… Yaptık, kolu uzun oldu. Patiği küçük geldi, şapkasını beğenmedik, saçını değiştirdik. Altı ayın sonunda bütün aile hazırdı. Ben de 2009 şubat ayında şirketimi kurdum. Zuzucan ailesi altı kişiden oluşuyor: Yaprak ve Toprak karı koca. İkiz çocukları Kıpırcan ve Kımılnaz. Bir de anneanne ve dedemiz var.”

Patikleri Ordu’dan geliyor

Zuzucan örgü bebekler ilk bakışta basit gibi görünse de 36 ayrı parçadan oluşuyor. Birkaç parçası hariç bütün hepsi elişi… Özdemir bu sayede çevresindeki ev hanımlarına da para kazandırıyor. Örneğin bebeklerin patikleri Ordu’dan geliyor: “Yan binada bir komşum vardı, patikleri o örüyordu. Eşi polisti, tayini çıkınca Ordu’ya gittiler. Onun gibi öreni bulamadım. Altı aylık ipini gönderiyorum, o da ördükçe patikleri bana yolluyor. Şapkaları iki ayrı kişi örüyor. Bebeklerin saçları da elde sarılıyor.“

Çiğdem Özdemir örgü bebekleriyle son olarak Bebek Şenliği’ne katıldı. Bebekler o kadar beğenildi ki saat 11.00’de açacağı standını 8.00’de açmak zorunda kaldı: “Bebek Şenliği’nde elimdeki bebeklerin tümü satıldı. Yanında para olmayanlar ‘Sabah kaçta açacaksınız?’ diyor, ertesi gün sabah erkenden gelip seçtikleri bebeği alıyordu. Kendi için bebek alan birçok insana rastladım. Örneğin bir hanımefendi gelip mutfakta yemek yaparken kendisine arkadaş olsun diye Yaprak’ı, bir aile ABD’deki kızlarına doğum hediyesi göndermek için set olarak altı bebek satın aldı. Her yıl şenliğe gelen bir müşterim var. Koleksiyon yapıyormuş, her yıl bir bebek alıyor, seneye alacağını da seçiyor.” Bu sevimli bebeklerin fiyatlarına gelince… Zuzucan’ın internet mağazasında Ramazan Bayramı sonuna kadar yüzde 60 indirim var. Yaprak ve anneanne 34.90, dede ve Toprak 29.90, Kıpırcan ve Kımılnaz 24.90 TL’den satışa sunuluyor.

Hayali hikaye kitabı

Çiğdem Özdemir’in hayali örgü bebeklerinin önce hikaye kitaplarını ardından çizgi filmlerini yapmak: “Kıpırcan diş fırçalamayı öğreniyor, Kımılnaz bahçede çiçek ekiyor gibi çocuklara bir şeyler öğretecek küçük hikaye kitapları çıkarmak istiyorum. Belki bunun için bir hikaye yarışması düzenleyebiliriz. Daha ileride ise çizgi filmleri yapılabilir.”

STAR

Örgü örmeyi bilmiyor ama örgü bebekleri çok seviliyor Kategoriler: Annelik Örgü örmeyi bilmiyor ama örgü bebekleri çok seviliyor  Etiketler: , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home