Otistik çocuklar, görsel becerilerden yoksun

 Otistik çocuklar, görsel becerilerden yoksun

Otistik çocukların, yatak odasında ayakkabıyı ya da markette elmayı bulmakta zorluk çektiği, bu durumun da normal bir hayat yaşamalarını güçleştirdiği belirlendi.

İngiltere’nin Bristol Üniversitesi’nden bilim adamlarının “gerçek hayata yakın ortamda” yaptığı araştırma, daha önce bilgisayar simülasyonlarında yapılan ve otistik çocukların görsel arama becerilerinin gelişmiş olduğunu gösteren araştırmalara gölge düşürdü.

Aynı yaşta, yarısı otistik 40 çocuğun katıldığı araştırmada, bilim adamları çocuklardan bir odadaki bazı nesneleri bulmalarını istedi.

Otizmle ilgili bugünkü kurama göre bu çocukların bir dizgedeki düzenlere daha duyarlı olduğunu belirten bilim adamları, nesnelerin otistik çocukların dizgeyi anlamaları için odanın belli bir köşesine konulduğunu bildirdi.

Ancak bilim adamları, araştırma sırasında, şaşırtıcı şekilde otistik çocukların daha az başarılı olduğunu ve nesneleri arama konusunda kafalarının daha fazla karıştığını gördü.

Bu bulguların otistik çocukların neden sıklıkla örneğin hayvanat bahçesinde en sevdikleri hayvanı bulmak gibi basit işleri yapamadıklarını açıklamaya yardımcı olabileceğini ifade eden bilim adamları, araştırmanın otistik çocukların bağımsız şekilde hareket etmekte çektikleri zorluklara ışık tutabileceğine de dikkati çekti.

Araştırma, “Proceedings of the National Academy of Sciences” dergisinde yayımlandı.

MİLLİYET

Otistik çocuklar, görsel becerilerden yoksun Kategoriler: Annelik Otistik çocuklar, görsel becerilerden yoksun  Etiketler:

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home