Otizmde Motor Gelişim Özellikleri

Otistik çocukların fiziksel özellikleri görünüşte yaşıtlarına oranla farklı değildir. Ancak bazı otistik bebekler fiziksel becerilerin daha geç kazanmaktadır. Otistik çocuklar, çevreye ilgisiz olmaları nedeniiyle yaşıtlarından daha sonra yürür ya da otururlar.

Otistik çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, motor gelişim özelliklerinin son derece normal olduğu, ancak akranlarından farklılık gösterdikleri belirlenmiştir. Taklit etme yetenekleri olmaması ya da az olması nedeniyle bu geçliğin oluştuğu da varsayımlar arasındadır.

Otistiklerde görülen aşırı hareketlilik (hiperaktivite) ya da az hareketli (hipoaktivite)de motor gelişim özelliği olarak kabul edilmektedir. Otizmi olan çocuklarda duruş, el becerisi gibi bazı durumlarda farklılıklar olduğu, parmak ucunda yürüme, tek ayak üstünde sallanma, kendi etrafında dönme gibi bir dizi özel hareketler yaptığı tespit edilmiştir.

Otizmde Motor Gelişim Özellikleri Kategoriler: Genel Otizmde Motor Gelişim Özellikleri  Etiketler:

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home