Pankreasınızı korumak için domates yiyin

1 d Pankreasınızı korumak için domates yiyin

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erşan Aygün, ‘pankreasın iltihaplanması’ anlamına gelen, sırta vuran karın

ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri yapan pankreatitle ilgili soruları yanıtladı:

3 d Pankreasınızı korumak için domates yiyin

Pankreasın kanser dışında hastalığı olur mu?
Evet, hem de çok ciddi hastalıkları olur. Pankreasın iltihaplanmasına kısaca ‘pankreatit’ diyoruz. Pankreatiti, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Akut pankreatit, acil bir durumdur, hasta karın ağrısıyla

gelir. Büyük bir çoğunluğu hafif ve orta şiddetli pankteatit şeklindedir. Hafif pankreatitte karın ağrısı olur ve 24-48 saat sonra tamamen iyileşirsiniz, geride hiçbir şey kalmaz.

5 d Pankreasınızı korumak için domates yiyin

TEKRARLARSA KÖTÜ
Pankreatit yeniden ortaya çıkıp tekrarlayabilir mi?
Akut pankreatit iyileştikten sonra yeni bir atak olursa buna ‘tekrarlayan pankreatit’ diyoruz. Bu tekrar eden pankreatit en sonunda kronik pankreatite gider. Çoğunlukla alkoliklerde ortaya çıkan kronik pankreatitler tehlikelidir. Çünkü akut pankreatit kansere dönmez ama kronik pankreatitin, pankreas kanseri olma olasılığı çok fazladır. Bu nedenle pankreatitin tekrar edip etmediğinin takibi çok önemlidir. Ani kilo kaybı ve sarılık gelişmesi pankreas kanseri varlığı açısından ciddi uyarılardır.

MİNİK TAŞLAR ÖNEMLİ
Pankreatitin nedenleri nelerdir?
Akut pankreatitin en sık görülen nedeni safra kesesindeki minik taşlardır. Safra kesesinde oluşan taşlar, safra kanalına, pankreas kanalını zedeleyerek düşer. Yurt dışında en büyük neden erkeklerde alkol iken kadınlarda yine safra kesesindeki küçük taşlardır. Pankreatitin başka sebepleri de olabilir. Aileden gelen genetik pankreatitler, çeşitli ilaçlar, kalsiyum, trigliserid ve kolesterol yüksekliğine bağlı oluşan pankreatitler de vardır. Ayrıca bağırsakta var olan her türlü parazitsel enfeksiyonlar, pankreatit sebebidir.

Pankreatitler nasıl belirti verir? Sadece ağrı ile mi?
Karın ağrısı, bulantı ve kusma şikayetleri olur. Özellikle sırta vuran karın ağrıları oluyor. Pankreasın baş kısmında oluşmuş ise sarılık gibi belirtileri olabiliyor. Eğer ağır pankreatit şeklinde seyrediyor ise daha farklı belirtiler de verebiliyor. Nefes darlığı, tansiyonda düşmeler, karında ve belde morarmalar olabilir. Ağır pankreatit pankreası öldürerek, sabunlaştırarak ilerler ve hastaların yüzde 50-60’ı kaybedilir. Kronik pankreatitte yemeklerden sonra devamlı karın ağrısı şikayeti olur. Kişi ishal olur ve büyük tuvaleti yağlı gibi gelir.

7 d Pankreasınızı korumak için domates yiyin

Hangi durumlarda hemen doktora gidilmeli?
Karın ağrısı, bulantı, iştahsızlık ve halsizlik genel belirtileridir. Yemekten sonra sırta vuran karın ağrıları, karnın orta bölgelerinde olan ağrılar, alkol ve sigara tüketimi ve aile hikayesi varsa, ishal ya da büyük tuvalet yağlı gibi geliyorsa, yaş 50’nin üzerindeyse mutlaka doktora muayene olmak gerekir.

8 d Pankreasınızı korumak için domates yiyin

ULTRASON YANILTIR
Bu hastalığın teşhisi için özel tanı yöntemleri var mı?
Pankreatit tanısında, kan tahliliyle amilaz ve lipaz dediğimiz iki enzime bakılır. O değerlerin yüksek olması pankreatit olduğunu gösterir. Pankreası görüntüleme açısından kontrastlı olmak şartıyla BT ya da MR yöntemlerine başvururuz. Tek başına ultrason çok

güvenli değildir. Gaz çok olduğu için ultrason çok iyi değerlendiremez.

2 d Pankreasınızı korumak için domates yiyin

KARIN YAĞI RİSK DEMEK!
Bol folik asitli, yeşil yapraklı gıdalarla, sebzeyle beslenmek, bol domates yemek pankreası korumaya yardım eder. Gençlik döneminden itibaren devam eden şişmanlık risk faktörüdür. Özellikle

karın bölgesi şişmanlığı, kalça şişmanlığına göre daha yüksek bir risk faktörüdür. Aspirin, pankreas kanserinden korur. Günde bir aspirinin en az 5-6 yıllık kullanımı kanser riskini azaltır.

10 d Pankreasınızı korumak için domates yiyin

BİR AYDAN ÖNCE AMELİYAT OLMAZ
Tedavi yöntemleri nelerdir?
Akut pankreatitte hasta geldiğinde hemen

ağızdan beslenme kesilir, sıvı tedavisi verilir. Sorun safra kesesi taşlarından kaynaklanıyorsa, taşlar laparoskopik ameliyatla alınır. Akut pankreatit şiddetli hale geldiyse, hastayı takip ediyoruz. Hastada iltihap geliştiyse ve ateşi 38’i geçtiyse antibiyotik veriyoruz.

Genel yaklaşım, ağır akut pankreatitli hastayı ameliyat etmeden iyileştirmektir. Cerrahi bir aydan önce önerilmiyor çünkü ölüm oranı çok yüksektir. Ameliyat kaçınılmaz olduğunda ise nekrotik olan dokuları tamamen çıkarıyoruz.

11 d Pankreasınızı korumak için domates yiyin

FAZLA KIRMIZI ET PANKREASI YORAR
Pankreası korumamız için iki temel işlev var; sigara ve alkolü bırakmak. Kronik alkolizmin nihayetinde kronik pankreatit oluşmaktadır. Alkolü bıraktığınız zaman kronik pankreatit riskiniz azalır. Son yıllarda kadınlarda da pankreas kanserinin artmasına neden olan en önemli faktör sigaradır.

Kesinlikle

sigara içilmemeli. Beslenme alışkanlığı pankreas kanseri açısından önemlidir. Kırmızı etin fazla tüketimi, çok yağlı ağır yiyecekler ve kızartmalar pankreası hem yorar, hem de kanser riskini artırır.

ESRA TÜZÜN-SABAH

Pankreasınızı korumak için domates yiyin Kategoriler: Genel Pankreasınızı korumak için domates yiyin  Etiketler: , , , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
3 yorum var
 1. mehmet cezayirli dedi ki:

  esim mart 2000 yilinda safra kesesi ameliyati gecirdi ve kesyi aldirdik 2015 Yilinin mart ayinda amilaz ve lipaz enzim degerleri 5500 VE 6200 olarak tahlillerde goruldu bir hafta hastanede seum ve anitibiyotik tedavisi gordu aradan sekiz ay gecti bir daha nuksetti amilaz 5300 lipaz 6500 olarak tespit edildi bes gun serum ve antibiyotik tedavisi gordu amilaz 221 lipaz 132 ye dustu bu boyle devam edermi gastroentroloji bolumune gorunmesini soyluyorlar ne onerirsiniz en kisa zamanda cevabinizi bekilyorum ilginiz icin simdiden tesekkurler

  • yazar dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey

   Öncelikle doktorunuzun önerilerini değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu paylaşım tedavi yönteminden çok domatesin faydalarına değinen Prof. Dr. Erşan Aygün’ün tespit ve araştırmalarıyla ilgilidir.. Bizim size önerimiz,tedavide uzman doktorlara danışmanız dır.

 2. meral dedi ki:

  Merhabalar benim de kan tahlili degerlerimde amilaz degerim 6 aydir 28-100 araliginda hep 130 çıkıyor.lipaz ve idrardaki amilazda normal degerlerde.Ultrasonda da bir sey gözükmedi..Ne yapabilirim..Sigara ve alkol kullanmiyorum.38 yadindayim.

Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home