PROSTAT HASTALIKLARI: Prostat kanseri, iltihabı, büyümesi ve taşları

Prostat büyümesi, prostat kanseri, prostat iltihabı, prostat taşları ve prostat tüberkülozu gibi prostatla ilgili çeşitli hastalıklar hakkında detaylı bilgiler.

Prostat bezi: Prostat, idrar yolunun ve idrar kesesinin birleştiği bölümde yer alan üç loblu bir bezdir. Bu bezin ne işe yaradığını anlatabilmek için erkek üreme organlarından söz etmemiz gerekmektedir. Erkek üremem organları penis, erbezi tornası, erbezleri, semen torbacığı, semen kanalı ve prostattan oluşmaktadır. Penis, hem üremenin devamını sağlayan hem de idrarın boşaltılmasını sağlayan dış üreme organıdır. Süngersi yapıya sahip olan penisin ucunda sünnet ameliyatı ile alınan deri bir uzantısı vardır. Erbezlerini koruya sert dokudan yapılmış erbezi tornasıdır.

Erbezleri, erkek seks hormonlarını ve erkek üreme tohumlarını imal eden ve ağırlığı 20-30 gramdan oluşan oval, düzgün yüzeyli ve sert dokulu iki bezdir. Semen torbacığı, erkek üreme tohumlarını besleyen bir sıvı sağlamakla görevlidir. Erbezlerinde üretilen erkek üreme tohumları(sperma) bu torbaya gönderilir.

Bir santimetreküp semen sıvısının içinde hemen hemen 80 milyon sperma hayvancığı bulunur. Birleşme sırasında semen torbacığının kasılmasıyla spermalar penise ve oradan da kadın döl yatağına atılırlar. Semen Kanalı, erbezlerinde üretilen spermalar, semen torbacığına “semen kanalı” aracılığıyla ulaştırılır.

Prostat, yukarıda, idrar torbası boynuyla idrar yolu ağzını kaplayan üç loblu bir bez olduğunu söylediğimiz prostatın görevi, semen sıvısı içine spermaların hareketini kolaylaştırıcı bir sıvı salgılamaktır. Semen sıvısı ile karışan prostat salgısı “meni” diye tabir ettiğimiz karışımı oluşturur.

Prostat büyümesi

Sebebi henüz bilinmeyen ve çok sık rastlanan bir prostat hastalığıdır. Büyümenin artması ile birlikte idrarın boşaltılması daha da zor hale gelir ve damla damla gelir. Müdahale edilmezse idrar yolunu tıkar ve idrar tamamen durur.

Belirtilerinde basit olarak idrar yapmada güçlük gözlemlenir. Tedavi sürecinde ilk etapta idrar sonra boşaltılır. Ancak ameliyattan başka çözüm yolu yoktur.

Bu içerik prostat bağsur benzer belirtiler konularını barındırır.

PROSTAT HASTALIKLARI: Prostat kanseri, iltihabı, büyümesi ve taşları Kategoriler: Genel PROSTAT HASTALIKLARI: Prostat kanseri, iltihabı, büyümesi ve taşları  Etiketler: , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home