Prostat kanseri

Sağlık bilgileri sunduğumuz sitemizin bu günkü makalesinde Prostat kanserini inceleyeceğiz. Prostat kanseri erkek üreme sisteminin önemli 1 üyesi olan prostatta görülen kötü huylu değişikliklerdir. Erkekler Prostat kanseri en sık görünen kanser tiplerinden birisi olarak bilinmektedir. Genellikle 50 yaş üstünde görülür ama seyrekte olsa gençler de de görülme olasılığı vardır.

Prostat kanserinin tam olarak nedeni bilinmemektedir. Babada veya kardeşte görünen prostat kanseri yönünden tehlike altında olabilir .Afrikalı-Amerikalılarda bu hastalık daha sık görüldüğü söylenmektedir. Çevresel faktörler riskin artmasında rol oynar.

Prostat kanseri yakalananlar ileri aşamalara gelmeden anlamaları zordur. İyi 1 doktor muayenesi ve Prostate Specific Antigen (PSA) adı verilen 1 kan tahlili ile genellikle bulgu vermeden önce erken evrelerde tanısı konulabilir. Prostat muayenesi rektal tuşe ile yapılır. Rektumdan yapılan muayenede prostat kenarları düzensiz ve noduler olarak ele gelir. Hastalığın tedavisi duruma göre değişiklik gösterebilir bunlar:

Radyasyon Tedavisi : Sadece prostatta sınırlı kalmış kanserlerde ameliyat ve radyasyon tedavisi eşit iyileşme sağlamaktadır. Son 20 senedir geliştirilen radyoterapi tetkikleri komplikasyonları en aza indirmiştir.

Radikal Prostatektomi : Prostat ve bağlı seminal kabarcıklar beraberce ameliyatla alınırlar.Bir kaç gün hastanede yatmayı gerektirir. Genel veya Lokal anestezi ile yapılır.

Hormon Tedavisi : Kanser prostat dışına da yayılmışsa genellikle hormonal tedaviuygulanır. Hormon tedavisinin hedefi testislerden erkeklik hormonu salınımını baskılamaktır. Çoğu zaman erkeklik hormonunun baskılanması ile prostat kanserindekigelişme durdurulabilir.

Prostat kanseri Kategoriler: Genel Prostat kanseri  Etiketler: , , ,

Cilt Bakımı | Cilt Maskeleri | Bitkisel Cilt Maskeleri ve Kürleri RSS 2.0 feed beslemesinden takip edebilirsiniz.
Yorum Yap

XHTML: Kullanılabilir kodlar : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Home